Par plānotajām ģimenes dzemdībām darba devējs jāinformē

J
jautā:
07. janvārī, 2022
Santa

Vai kāds likums noteic, ka dzemdību dienā vai brīdī, kad sākās dzemdības, tēvam ir tiesības atstāt darbavietu, lai piedalītos dzemdību procesā?

A
atbild:
16. janvārī, 2022
Zaida Kalniņa
LV portāls

Citas personas (bērna tēva) piedalīšanās dzemdībās nevar būt iepriekš neplānota. Ministru kabineta noteikumu Nr. 621 Dzemdību palīdzības nodrošināšanas kārtība 5.1 punkta trešā daļa paredz:

Iestājoties ārstniecības iestādē dzemdību palīdzības saņemšanai, grūtniece iesniedz:

  • mātes pasi atbilstoši normatīvajiem aktiem par medicīnisko dokumentu lietvedību;
  • grūtniecības laikā veikto ultrasonogrāfisko un imūnhematoloģisko izmeklējumu rezultātu oriģinālus;
  • radiologa diagnosta atzinumu par tās personas plaušu veselības stāvokli, kas piedalīsies dzemdībās, ja grūtniece izvēlas ģimenes dzemdības.

Tādējādi, ja ir paredzētas ģimenes dzemdības, darbinieks – topošais tēvs – par to var informēt darba devēju, tostarp iesniedzot ārsta atzinumu par potenciālo dzemdību datumu.

Pēc sievietes lūguma šādu atzinumu (izziņu) par dzemdību datumu ārsts var sagatavot. Tātad svarīgi ir šo informāciju laikus darīt zināmu darba devējam savstarpējā komunikācijā.

Lai piedalītos ģimenes dzemdībās, darbinieks laikus var prasīt piešķirt viņam bezalgas atvaļinājuma dienu/dienas  vai izmantot daļu no kārtējā atvaļinājuma.