E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 25139
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Mājoklis
13
13

PVN piemērošana komunālajiem pakalpojumiem

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
01. janvārī, 2022
Nellija

Labdien! Vēlos uzdot jautājumu par PVN piemērošanu vai nepiemērošanu komunālajiem pakalpojumiem. Situācijas raksturojums: fiziskā persona (namīpašnieks) ir nodibinājusi SIA, kas nodarbojas ar daudzdzīvokļu nama apsaimniekošanu un ir reģistrējusies kā PVN maksātāja. Namīpašniekam ir noslēgti līgumi gan ar fiziskām personām par dzīvokļu īri, kas ir ar PVN neapliekami darījumi, gan ar juridiskām personām par telpu nomu, kas ir ar PVN apliekami darījumi. Vai namu apsaimniekotājam (PVN maksātājam), kam ir līgumsaistības ar dzīvokļu īrniekiem (fiziskām personām) un nomniekiem (juridiskām personām), aprēķinātie komunālie pakalpojumi (ūdens; elektrība; gāze; siltums; atkritumi), kas saņemti no citiem piegādātājiem, ir jāuzrāda savā uzņēmuma PVN deklarācijā ? Ja jā, tad kādā veidā ieņēmumi un izdevumi par komunālajiem pakalpojumiem jāuzrāda PVN deklarācijā: 1. Aprēķinot PVN par pilnu komunālo pakalpojumu summu gan fiziskām, gan juridiskām personām? 2. Veicot atsevišķu PVN uzskaiti apliekamajiem (juridiskam personām) un neapliekamajiem darījumiem (fiziskām personām)? 3. Neatskaitāmā priekšnodokļa aprēķiniem izmantojot apliekamā un neapliekamā darījumu proporciju? 4. PVN par šiem pakalpojumiem nav jāpiemēro vispār un jāgrāmato ārpusbilances kontos un nav jāiekļauj PVN deklarācijā? Jau iepriekš pateicos par sniegto atbildi.

A
atbild:
18. janvārī, 2022

Pareizai Pievienotās vērtības nodokļa likuma normu piemērošanai gan preču piegādes darījumos, gan pakalpojumu sniegšanas darījumos ir vērtējami līgumā noteiktie nosacījumi, ņemot vērā darījuma ekonomisko saturu un būtību.

Ja, pamatojoties uz līguma nosacījumiem, nama apsaimniekotājs darbojas kā komunālo pakalpojuma sniedzējs un savā vārdā izraksta rēķinu par komunālajiem pakalpojumiem, Pievienotās vērtības nodokļa likuma izpratnē uzskatāms, ka tas pats ir šo pakalpojumu saņēmējs un sniedzējs, līdz ar to tā veiktajam darījumam ir piemērojama PVN standartlikme 21% apmērā, neatkarīgi no tā, vai pakalpojums tiek sniegts fiziskām personām, kas neveic saimniecisko darbību (īrniekiem), vai fiziskām personām, kas veic saimniecisko darbību, un juridiskām personām (nomniekiem). Vienlaikus par piegādāto siltumenerģiju īrniekiem darījumam ir piemērojama PVN samazinātā likme 12% apmērā.

Šajā gadījumā PVN deklarācijā norādāma pilna PVN summa, kas iekļauta izrakstītajos nodokļa rēķinos gan fiziskām, gan juridiskām personām.

Savukārt, ja no noslēgtā līguma nosacījumiem izriet, ka nama apsaimniekotājs darbojas kā starpnieks, tai skaitā nodrošina norēķinu veikšanu starp fiziskām personām (īrniekiem) vai juridiskām personām (nomniekiem) un faktisko preču piegādātājiem vai pakalpojumu sniedzējiem, tad ar PVN būs apliekama tikai atlīdzība par sniegto starpniecības pakalpojumu, ja tāda ir.

Šādā gadījumā nama apsaimniekotājam nav tiesību izrakstīt fiziskai personai (īrniekam) vai juridiskai personai (nomniekam) nodokļa rēķinu savā vārdā, jo atbilstoši darījuma ekonomiskajam saturam un būtībai tas nav preču piegādātājs vai attiecīgo pakalpojumu sniedzējs, bet ir tikai starpnieks – maksājuma saņēmējs. Līdz ar to fiziskai personai (īrniekam) vai juridiskai personai (nomniekam) izrakstītajā  rēķinā obligāti jānorāda faktiskā preču piegādātāja vai pakalpojumu sniedzēja nosaukums, reģistrācijas numurs VID PVN maksātāju reģistrā, kā arī piegādāto preču vai sniegto pakalpojumu vērtība un PVN summa. Vienlaikus nama apsaimniekotāja rekvizīti izrakstītajā PVN rēķinā norādāmi ar piezīmi, ka tas ir maksājuma saņēmējs.

Šajā situācijā PVN deklarācijā nama apsaimniekotājs norāda tikai PVN no sniegtā starpniecības pakalpojuma vērtības, bet nenorāda saņemtos komunālos pakalpojumus no faktiskajiem preču piegādātājiem vai pakalpojumu sniedzējiem.

Vēršam uzmanību, ka šajā gadījumā nama apsaimniekotājam nav tiesības atskaitīt kā priekšnodokli PVN summu, kas ir norādīta saņemtajā PVN rēķinā no faktiskā preču piegādātāja vai pakalpojumu sniedzēja.

Neatkarīgi no tā, vai nama apsaimniekotājs komunālos pakalpojumus sniedz savā vārdā vai darbojas kā starpnieks, tam no šiem darījumiem neveidojas ar PVN apliekamo un neapliekamo darījumu proporcija, jo visi tā sniegtie pakalpojumi un veiktā preču piegāde, nodrošinot komunālos pakalpojumus, ir apliekama ar PVN.

Papildus vēršam uzmanību, ka PVN grāmatvedībā uzskaitāms atbilstoši nama apsaimniekotāja grāmatvedības organizācijas dokumentos noteiktajiem saimniecisko darījumu uzskaites un atspoguļošanas principiem, tos iegrāmatojot uzņēmuma vadītāja apstiprinātajos attiecīgajos grāmatvedības kontos atbilstoši tajos uzkrājamās informācijas saturam un darījuma ekonomiskajai būtībai.

Atbilde sniegta, pamatojoties uz Pievienotās vērtības nodokļa likuma 1. panta 26. punktu, 6. panta trešo daļu, 92. panta 31. daļu.

Labs saturs
13
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 4 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU