E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 24500
Lasīšanai: 4 minūtes
2
2

Lai piedzītu uzturlīdzekļus no tēva, viņam jābūt ierakstītam dzimšanas apliecībā

J
jautā:
18. oktobrī, 2021
Sabīne

Labdien! Man ir 6 mēnešus veca meitiņa, un tēvs dzimšanas apliecībā nav ierakstīts. Ko man darīt, lai tiesā pieprasītu alimentus? Viņš noteikti gribēs taisīt DNS testu. Un cik tiesa izmaksās, ja nu es gadījumā zaudētu?

A
atbild:
17. novembrī, 2021
Olga Petrovska
juriste

Civillikuma 158. pants nosaka:

“Prasību paternitātes noteikšanai tiesā var iesniegt bērna māte vai bērna aizbildnis, bērns pats pēc pilngadības sasniegšanas, kā arī persona, kas sevi uzskata par bērna bioloģisko tēvu.”

Civilprocesa likuma 249.1 pants savukārt noteic, ka tiesa pēc lietas dalībnieka lūguma nosaka ekspertīzi bērna bioloģiskās izcelšanās noteikšanai. Ja kāds no lietas dalībniekiem izvairās no ekspertīzes, tiesa pieņem lēmumu par šīs personas piespiedu nogādāšanu tiesu ekspertīzes izdarīšanai.

DNS ekspertīze paternitātes noteikšanai ir pierādījums ar vislielāko ticamības pakāpi, attiecīgi DNS ekspertīze tādās lietās ir nozīmējama, lai tiesa būtu pārliecināta, ka konkrēts cilvēks tiešām ir bērna bioloģiskais tēvs.

Civilprocesa likuma 41. pants paredz:

Pusei, kuras labā taisīts spriedums, tiesa piespriež no otras puses visus tās samaksātos tiesas izdevumus. Ja prasība apmierināta daļēji, šajā pantā norādītās summas piespriež prasītājam proporcionāli tiesas apmierināto prasījumu apmēram, bet atbildētājam – proporcionāli tai prasījumu daļai, kurā prasība noraidīta. Valsts nodeva par pieteikumu par tiesvedības atjaunošanu un lietas jaunu izskatīšanu lietā, kurā taisīts aizmugurisks spriedums, netiek atlīdzināta.

Ja prasītājs atsakās no prasības, viņš atlīdzina atbildētājam radušos tiesas izdevumus. Prasītāja samaksātos tiesas izdevumus šajā gadījumā atbildētājs neatlīdzina. Tomēr, ja prasītājs neuztur savus prasījumus tāpēc, ka atbildētājs tos pēc prasības iesniegšanas labprātīgi apmierinājis, tiesa pēc prasītāja lūguma piespriež no atbildētāja prasītāja samaksātos tiesas izdevumus.

Ja prasība atstāta bez izskatīšanas, tiesa pēc atbildētāja lūguma piespriež no prasītāja atbildētāja samaksātos tiesas izdevumus, izņemot šā likuma 219. panta pirmās daļas 2. punktā norādīto gadījumu.”

No tā izriet, ka jūs kā prasītājs lūdzat DNS ekspertīzi un, ja atbildētājs ir bērna bioloģiskais tēvs, izdevumus par DNS ekspertīzi tiesa piedzen no atbildētāja.

Paternitātes noteikšanu un uzturlīdzekļu piedziņu apvieno vienā prasījumā, un saskaņā ar Civilprocesa likuma 43. panta pirmās daļas 3. punktu jūs kā prasītājs esat atbrīvots no valsts nodevas samaksas.

Kas attiecas uz uzturlīdzekļiem, ir jānorāda uzturlīdzekļu summa, kuru vēlaties piedzīt, minimālais uzturlīdzekļu apmērs 2021. gadā bērnam līdz 7 gadu vecumam ir 125 EUR. Šis apmērs nav jāpierāda, un pēc Civillikuma ikvienam vecākam ir jānodrošina neatkarīgi no sava mantiskā stāvokļa.

Ja ir nepieciešama lielāka uzturlīdzekļu summa, tā ir jāpamato un jāpierāda tiesai, ka bērnam vajag lielāku summu nekā minimālais apjoms.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 38 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU