Pabalsti bērna mātei pirms un pēc bērna piedzimšanas

J
jautā:
16. oktobrī, 2021
Viktorija

Labdien! Esmu darba attiecībās uz noteiktu laiku: no 2021. gada maija līdz 2022. gada jūlijam. Uzzināju, ka esmu stāvoklī. Saprotu, ka darba attiecības tiek pārtrauktas, kad līguma termiņš beigsies, taču nesaprotu, kā ir ar bērna kopšanas pabalstu: vai to varu saņemt, ja dekrētā dodos maijā?

A
atbild:
21. oktobrī, 2021
Zaida Kalniņa
LV portāls

Jūsu sniegtā informācija pirmšķietami liek domāt, ka jautājāt par citu valsts pabalstu – vecāku pabalstu jeb māmiņalgu, ko izmaksā nodarbinātai personai.

Atbilde turpmāk saturēs informāciju par visiem pabalstiem, kurus jums būs tiesības saņemt saistībā ar grūtniecību un bērna piedzimšanu.

Dodoties grūtniecības un pēc tam dzemdību atvaļinājumā, jums kā nodarbinātai personai valsts VSAA personā izmaksās tā saukto dekrēta naudu jeb maternitātes pabalstu.

Pēc bērna piedzimšanas jums tiks izmaksāts vienreizējais bērna piedzimšanas pabalsts.

Tāpat pēc bērna piedzimšanas jums būs tiesības saņemt bērna kopšanas pabalstu, ko maksā visām māmiņām neatkarīgi no tā, vai tās pirms bērna piedzimšanas ir strādājušas:

  • kopjot bērnu vecumā līdz pusotram gadam 171 eiro mēnesī;
  • kopjot bērnu vecumā no pusotra gada līdz 2 gadiem 42,69 eiro mēnesī.

Kā nodarbinātai personai jums būs tiesības saņemt arī vecāku pabalstu jeb māmiņalgu, jo par jums ir veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas:

  • ne mazāk kā trīs mēnešus pēdējo sešu mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums (grūtniecības atvaļinājuma pirmā dienai, no kuras tiek izsniegta darbnespējas lapa B);
  • ne mazāk kā sešus mēnešus pēdējo 24 mēnešu laikā.

Par konkrēto jūsu māmiņalgas apmēru jums būtu jāinteresējas VSAA (konsultacijas@vsaa.gov.lv), neilgi pirms dosieties grūtniecības atvaļinājumā.

No bērna viena gada vecuma jums ik mēnesi tiks izmaksāts ģimenes valsts pabalsts.