TĒMA: Mājoklis

Ja veikta patvaļīga būvniecība

J
jautā:
25. septembrī, 2021
Mārtiņš

Konstatēju, ka iepriekšējais īpašnieks manā īpašumā veicis patvaļīgu būvniecību. Kādi ir veicamie soļi, lai saskaņotu:

(1) nojauktās kāpnes uz otro stāvu (agrāk dzīvoklis bija divstāvu dzīvoklis, un telpu grupas kadastrālās uzmērīšanas lietā kāpnes joprojām ir redzamas);

(2) izbūvētu logu tualetē. Vai saskaņošanai ir nepieciešami pārējo mājas īpašnieku paraksti?

A
atbild:
29. septembrī, 2021

Rīgas dome skaidro, ka patvaļīgi veiktu būvniecību legalizē vispārīgā kārtībā, izstrādājot attiecīgu būvniecības dokumentāciju. Pirms būvniecības dokumentācijas izstrādes jāveic būves tehniskā apsekošana, lai noskaidrotu veicamo darbu apjomu un veidu, no kā izriet tas, kāda veida dokumentācija jāizstrādā. Konkrētajā gadījumā tas varētu būt ēkas pārbūves projekts.

Jums vajadzētu vērsties pie sertificēta arhitekta un izstrādāt būvniecības dokumentāciju atbilstoši būvniecību reglamentējošajiem aktiem. Būvniecības dokumentācijas izstrādāšanas laikā projektētājs konstatēs, kas ir jāatgriež iepriekšējā stāvoklī, un ieteiks jums normatīvajiem aktiem atbilstošu pārbūves projektu. Pārbūves laikā patvaļīgi veiktos būvdarbus (neatbilstošus būvdarbus) varēs atgriezt iepriekšējā stāvoklī vai pārbūvēt tā, kā pieļauj būvnormatīvi un saskaņā ar jauno saskaņoto būvniecības lietu.

Atkarībā no īpašuma formas dokumentācija jāsaskaņo ar kopīpašniekiem.