Kad nepilngadīgo var izsludināt par pilngadīgu

J
jautā:
18. augustā, 2021
Agnese

Labdien! Cik ilgu laiku varētu aizņemt nepilngadīgas personas izsludināšana par pilngadīgu?

A
atbild:
19. augustā, 2021

Persona kļūst par pilngadīgu līdz ar pusnakts iestāšanos savā 18. dzimšanas dienā (datumā, kas ierakstīts personu apliecinošajā dokumentā), tas notiek automātiski – papildu izsludināšana likumā nav paredzēta.

Tāpat persona var tikt atzīta par pilngadīgu likumā paredzētajos gadījumos un kārtībā.

Latvijas Republikas Civillikuma 219., 220., un 221. pantā ir noteikts:

“219. Nepilngadība personām turpinās tik ilgi, kamēr tās sasniedz astoņpadsmit gadu vecumu.

  1. Izņēmuma gadījumos un sevišķi svarīgu iemeslu dēļ, kad nepilngadīgā aizbildņi un tuvākie radinieki apliecina, ka viņš uzvedas nevainojami un spēj patstāvīgi aizsargāt un aizstāvēt savas tiesības un izpildīt savus pienākumus, nepilngadīgo var izsludināt par pilngadīgu arī pirms astoņpadsmit gadu vecuma sasniegšanas, bet ne agrāk, kamēr viņš sasniedzis pilnus sešpadsmit gadus.
  2. Pilngadību pirms termiņa (220. p.) piešķir attiecīgā bāriņtiesa, kuras lēmumu apstiprina tiesa.

Par pilngadīgu uzskatāma persona, kas likumā paredzētajā kārtībā stājusies laulībā pirms astoņpadsmit gadu vecuma.”

Proti, izsludināšanas laiks ir jāprecizē tiesā, kas apstiprinās bāriņtiesas pieņemto lēmumu par personas atzīšanu par pilngadīgu pirms 18 gadu vecuma sasniegšanas, tas ir, kad pieņemtais lēmums stājas spēkā, tam jābūt norādītam tiesas lēmumā.