E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23688
Lasīšanai: 3 minūtes

Kādas prasības jāievēro, izmantojot attēlus ar publiski izstādītiem darbiem

J
jautā:
09. jūlijā, 2021
daina

Labdien! Vai pieminekļa fragmenta izmantošana portālā draugiem.lv izveidotai lapai ir likumīga?

A
atbild:
02. augustā, 2021
Olga Lauva
juriste

Atbilstoši Autortiesību likuma 4. panta 6. punktam autortiesību objekts neatkarīgi no izpausmes formas un veida ir zīmējumi, glezniecības, tēlniecības un grafikas darbi un citi mākslas darbi.

Vienlaikus fotogrāfijas autortiesības sākotnēji pieder fotogrāfam. Tomēr parasti fotogrāfi savas tiesības uz fotogrāfiju tālāko izmantošanu nodod izdevniecībām, interneta pakalpojumu sniedzējiem, darba devējiem vai darba pasūtītājiem.

Autortiesību likuma 40. pants noteic, ka darba izmantotājiem ir jāsaņem autortiesību subjekta atļauja un ir aizliegts izmantot darbus bez šādas atļaujas, turklāt šī atļauja jāsaņem pirms darba izmantošanas uzsākšanas. Ja pats tiesību īpašnieks – autors – izvieto savu darbu vai produktu internetā, tad var uzskatīt, ka autors ir atļāvis šo darbu skatīties.

Svarīgi, vai sociālā tīkla īpašnieks šajā gadījumā ir saņēmis visas nepieciešamās atļaujas no darba autoriem vai tiesību pārņēmējam. Bieži autori vai tiesību pārņēmēji atļauj izmantot darbus bet atlīdzības saņemšanas.

Autortiesību likuma 25. pants noteic, ka autortiesības nav uzskatāmas par pārkāptām, ja bez autora piekrišanas un bez atlīdzības tiek izmantots publiski pieejams vai izstādīts darbs. Publiskās vietās pastāvīgi izstādīta arhitektūras, fotogrāfijas, vizuālās mākslas, dizaina, kā arī lietišķās mākslas darba attēlojumu drīkst izmantot personiskai lietošanai, informācijā ziņu raidījumos vai aktuālo notikumu apskatos vai ietvert darbos nekomerciālā nolūkā.

Izmantojot autora darba fragmentus, ir jāievēro Autortiesību likuma 18. panta otrajā daļā noteiktie principi. Atbilstoši tiem šāda izmantošana nedrīkst būt pretrunā ar attiecīgo darbu normālas izmantošanas kārtību, kā arī nepamatoti nodarīt kaitējumu autoru likumīgajām interesēm. Tāpat, veicot šādu izmantošanu, obligāti jānorāda autora vārds un izmantotā darba nosaukums.

Autortiesības ir spēkā visu autora dzīves laiku un 70 gadus pēc autora nāves, izņemot likuma 37. pantā minētos gadījumus.

Vienlaikus kultūras pieminekļu aizsardzību paredz 1992. gada likums “Par kultūras pieminekļu aizsardzību”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 51 jautājumu. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU