Kā atteikties no nekustamā īpašuma

J
jautā:
02. jūlijā, 2021
Andris

Mana sieva nopirka nekustamo īpašumu, ēku Gulbenes novadā. Nesen Gulbenes novada būvvalde atzina šo ēku par avārijas stāvoklī esošu un lika līdz 30. septembrim vai nu to nojaukt, vai atjaunot. Ne vienam, ne otram nav finansiālo līdzekļu. Vai mana sieva var atteikties no šī nekustamā īpašuma (lietas atmešana)? Īpašums ir reģistrēts zemesgrāmatā.

A
atbild:
08. jūlijā, 2021
Inese Helmane
LV portāls

Ja īpašnieks vairs nevēlas paturēt savas tiesības uz īpašumu, tad Civillikuma 1032. pants nosaka iespējas izbeigt īpašumtiesības. Ar īpašnieka gribu īpašuma tiesība uz kādu lietu izbeidzas šādos gadījumos:

  • ja viņš lietu atmet, nenododams to citiem;
  • ja viņš īpašuma tiesību atdod uz to citam.

Ja īpašnieks negrib saglabāt savas īpašumtiesības uz nekustamo īpašumu, tad tas ir jāatsavina (jāpārdod, jāsamaina, jāuzdāvina) citai personai, tostarp valstij vai pašvaldībai, kura vēlas iegūt konkrēto īpašumu.

Ja īpašnieks nespēj atrast personu, kura vēlas iegādāties konkrēto nekustamo īpašumu, tad saskaņā ar Civillikuma 1032. pantu īpašnieks var izbeigt savas īpašuma tiesības ar lietas atmešanu. Šādā gadījumā Civillikuma 930. pants paredz, ka nekustamās bezīpašnieka lietas piekrīt valstij.

Vairāk par atmešanas procesu skaidrots publikācijā “Iespēja atteikties no nekustamā īpašuma”.