Vai pašvaldība drīkst veikt videonovērošanu

J
jautā:
19. jūnijā, 2021
Ivans

Labdien! Zemes gabals pieder valstij, bet māja – fiziskai personai. Ilūkstes pašvaldība ir novietojusi stiklu un plastikāta konteinerus uz valsts zemes īpašuma, un uz fiziskās personas mājas ir novietota videonovērošanas kamera. Šī rīcība nav saskaņota ne ar fizisko personu, ne valsti. Vai Ilūkstes pašvaldība ir rīkojusies likumīgi? Paldies!

A
atbild:
07. jūlijā, 2021

Ja Ilūkstes pašvaldība ir saskaņojusi konteineru novietošanu ar zemes īpašnieku (atkarībā no tā, kā lietošanā nodots minētais zemes gabals), tad pašvaldība savu leģitīmo interešu aizsardzības nolūkā var izvietot videonovērošanas kameras. Pirmšķietami šādas darbības ir saistītas ar īpašuma (konteineru) aizsardzību (piem., pret zādzību vai izdemolēšanu). Uzstādot videonovērošanas kameras, pašvaldībai jāņem vērā Vispārīgās datu aizsardzības regulas 2016/679 prasības (it sevišķi 5., 6. un 14. panta prasības). Pirms datu subjekta iekļūšanas videonovērošanas zonā ir jābūt uzstādītām attiecīgām brīdinājuma zīmēm (par videonovērošanas veikšanu), kā arī jāsniedz datu subjektiem informācija, kas paredzēta regulas 13. pantā. Uzstādot novērošanas kameras, pašvaldībai jārēķinās ar to, lai minētās darbības (videonovērošana) sasniegtu iecerēto mērķi, datu apstrāde netiktu veikta pārmērīgi un neatbilstoši mērķim. Jūsu minētajā situācijā ir jāvērtē, vai kameru “redzeslokā” nokļūst tikai konteineri vai arī privātmāja un personas, kas to apmeklē, attēla izšķirtspēja, kā arī spēja identificēt personas, kuru datu apstrāde nav savietojama ar pašvaldības uzstādīto mērķi. Ja kameru ierakstos citas personas (izņemot tikai tās, kuras apmeklē konteinerus) identificēt nav iespējams, tad pirmšķietami secināms, ka datu apstrāde ir tiesiska (tā veikta saskaņā ar regulas 6. panta 1. punkta f) apakšpunktu).