E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23139
Lasīšanai: 3 minūtes
2
2

Piedziņas vēršana uz nekustamo īpašumu

J
jautā:
06. maijā, 2021
Lāsma

Labdien! Savā laikā vecāki bērniem uzdāvināja nekustamo īpašumu (vienam 3/4, otram 1/4 domājamās daļas). Viens no bērniem ir paņēmis kredītus, kurus nemaksā un negrasās maksāt, pats dzīvo ārzemēs, lieta nonākusi tiesā. Tiesas spriedums būs labvēlīgs kredīta piedzinējiem, un lieta nonāks līdz tiesu izpildītājiem. Vienīgā lieta, uz ko tiesu izpildītājs var vērst piedziņu, ir nekustamā īpašuma domājamā daļa, jo Latvijas banku konti ir tukši, cilvēks Latvijā nestrādā un viņam nekas cits nepieder. Šajā sakarā man ir jautājumi. Vai otram NĪ īpašniekam ir kādas priekšrocības iegādāties parādnieka domājamās daļas, vai tiesu izpildītājam izsole jārīko obligāti? Kā tiek noteikta NĪ izsoles sākumcena?

A
atbild:
11. maijā, 2021

Jā, tiesu izpildītājs var vērst piedziņu uz nekustamo īpašumu (arī domājamo daļu no nekustamā īpašuma). Tas ir viens no piespiedu izpildes līdzekļiem, ko tiesu izpildītājs piemēro piespiedu izpildes procesā.

Tas, vai tiesu izpildītājs nekustamajam īpašumam rīkos izsoli, ir atkarīgs no vairākiem apstākļiem: piedzenamās summas lieluma, vai nav iespējams piemērot kādu citu piespiedu izpildes līdzekli (ieturējumi no darba samaksas), kā arī būtiski ir tas, ko norāda piedzinējs (kreditors).

Nekustamā īpašuma novērtēšanu nosaka Civilprocesa likuma 604. panta normas.

(1) Nekustamo īpašumu uz parādnieka rēķina pēc tiesu izpildītāja pieprasījuma novērtē sertificēts nekustamā īpašuma vērtētājs, nosakot nekustamā īpašuma piespiedu pārdošanas vērtību.

(2) Tiesu izpildītājs ierakstītā sūtījumā paziņo par novērtējumu parādniekam, piedzinējam un hipotekārajam kreditoram, vienlaikus izskaidrojot viņu tiesības 10 dienu laikā no paziņojuma nosūtīšanas dienas lūgt nekustamā īpašuma atkārtotu novērtēšanu.

(3) Persona, kura lūgusi atkārtotu novērtēšanu, sedz novērtēšanas izdevumus tiesu izpildītāja noteiktajā termiņā, iemaksājot nepieciešamo naudas summu tiesu izpildītāja kontā. Ja novērtēšanai nepieciešamā naudas summa šajā termiņā nav iemaksāta, tiesu izpildītājs lūgumu par nekustamā īpašuma atkārtotu novērtēšanu noraida.

Izsole sākas no nekustamā īpašuma novērtējumā norādītās piespiedu pārdošanas vērtības. Ja ir bijušas divas novērtēšanas, izsole sākas no augstākās nekustamā īpašuma novērtējuma summas.

Kopīpašniekiem piespiedu izpildes procesā nav pirmpirkuma tiesību.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 108 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU