TĒMA: Tieslietas

Mantojuma noilgums

J
jautā:
05. martā, 2021
Daina

Labdien! Ja mantinieks nav pieteicies uz savu mantojuma daļu, kā arī rakstiski nav atteicies no tās, kas ar to notiek? Vai mantinieks ir tiesīgs to pieprasīt? Vai tam ir noilgums? Paldies!

A
atbild:
15. aprīlī, 2021
Laura Studente
LV portālam

Civillikuma 693. un 694. pants noteic, ka mantiniekam sava griba ir jāizsaka notāra izsludinātajā termiņā, bet, ja tāds nav bijis, tad viena gada laikā. Šo termiņu skaita no mantojuma atklāšanās dienas, ja mantojums atrodas mantinieka faktiskā valdījumā, bet pretējā gadījumā – no ziņu saņemšanas laika par to, ka mantojums atklājies.

Ja tajā laikā, kad aicina mantot, mantojums atrodas aicinātā faktiskajā valdījumā vai ja šādu valdījumu viņš iegūst vēlāk un ja mantinieks iepriekš minētajā termiņā nedod par mantojuma pieņemšanu noteiktu atsauksmi, tad atzīstams, ka viņš to pieņēmis.

Bet, ja mantot aicinātais, kura faktiskajā valdījumā mantojums neatrodas, palaiž garām noteikto termiņu, noteikti neizsakot savu gribu, tad atzīstams, ka viņš mantojumu atraidījis.

Jāņem vērā, ka uz mantojumu pēc mantojuma atstājēja nāves var pieteikties vēl piecu gadu laikā:

  • ja mantojums atrodas mantinieku faktiskajā valdījumā;
  • ja mantojums mantinieka valdījumā neatrodas un no ziņu saņemšanas par mantojuma atklāšanos nav pagājis viens gads.