Kopīgs īpašums, kas iegādāts nereģistrētās partnerattiecībās

J
jautā:
11. februārī, 2021
Laura

Labdien! Vai ir kāds standarta līgums, ko slēdz neprecēts pāris, iegādājoties nekustamo īpašumu (kredīts bankā, īpašums uz pusēm), lai vienotos par niansēm, piemēram, kā šķiroties notiks īpašuma sadale vai kas notiks ar daļēji samaksāto kredītu, atpērkot īpašumu? Paldies!

A
atbild:
15. februārī, 2021

Latvijā tiesību aktos nav reģistrētu partnerattiecību tiesiskā regulējuma. Arī standarta līguma formas nepastāv.

Līgumu var sastādīt pie ikviena Latvijas notāra, tāpat viņam var lūgt sagatavot līgumu, kā arī nostiprināt īpašuma tiesības zemesgrāmatā. Notārs ir vidutājs, kas nedarbojas nevienas līgumslēdzējas puses interesēs, bet izskaidro pusēm to tiesības.

Līgumā ir jāvienojas par visām niansēm saistībā ar kopējo īpašumu un tā sadali, ja radīsies tāda nepieciešamība.

Noslēdzot līgumu par kopīga dzīvokļa pirkšanas nosacījumiem, jums ar partneri veidojas civiltiesiskās attiecības, kas tiek regulētas Civiltiesību likuma nodaļā “Saistību tiesības”.

Līdz ar to, ja radīsies strīds starp jums par noslēgtā līguma priekšmetu vai līguma nosacījumiem un to izpildi, tad šo strīdu varēs risināt civiltiesiskajā kartībā tiesā.