Vai galvojums paliek spēkā, ja kredītņēmējs ir miris un viņa mantojumu pārņem sieva

J
jautā:
05. februārī, 2021
Dmitrijs

Labdien! Esmu solidāri (kā pats parādnieks) galvojis hipotekārajā darījumā par nekustamā īpašuma iegādi. Šobrīd parādnieks ir miris un notiek mantojuma process, mantojumu pārņem parādnieka sieva. Vai mans galvojums būs spēkā attiecībā uz kreditoru un parādnieka mantinieku? Vai kredītiestāde var man likt pārslēgt galvojuma līgumu par labu jaunajam parādniekam?

A
atbild:
25. februārī, 2021

Jā, jūsu galvojums paliks spēkā. Galvojuma līgums paliek spēkā, līdz tiek dzēsts parāds kreditoram.

Atbilstoši Civillikuma 1402. pantam saistību tiesības rodas vai nu no tiesiska darījuma, vai no neatļautas darbības, vai pēc likuma.

Civillikuma 1692. pantā galvojums definēts kā ar līgumu uzņemts pienākums atbildēt kreditoram par trešās personas parādu, neatsvabinot tomēr pēdējo no viņas parāda.

Līdz ar mantojuma iegūšanu atbilstoši Civillikuma 701. pantam uz mantinieku pāriet arī visas viņa saistības. Atbilstoši Civillikuma 717. pantam par parādiem, kas guļ uz mantojumu, atbild visi līdzmantinieki samērā ar savām daļām.