Par erotisku un pornogrāfisku materiālu izvietošanu tirdzniecībā

J
jautā:
16. janvārī, 2021
Kate

Labdien! Kādi ir nosacījumi veikaliem, grāmatnīcām u. c. par erotisku un pornogrāfisku materiālu izvietošanu tirdzniecībā?

A
atbild:
19. janvārī, 2021

Kopš 2017. gada 3. maija Latvijā ir spēkā Pornogrāfijas ierobežošanas likums. Likuma mērķis ir, respektējot cilvēka tiesības uz privāto dzīvi, aizsargāt cilvēkus no nevēlamas saskarsmes ar pornogrāfiskiem materiāliem un pornogrāfiskiem priekšnesumiem un nepieļaut bērnu iesaistīšanu pornogrāfiskos priekšnesumos un pornogrāfisku materiālu apritē.

Pornogrāfijas ierobežošanas likumā 6. pantā 4. punktā ir noteikti šādi pornogrāfisko materiālu izplatīšanas ierobežojumi:

“Tirgojot, nododot lietošanā par maksu vai citādā veidā nodrošinot šā likuma 1. panta 1. punkta “a” apakšpunktā minētā pornogrāfiska rakstura materiāla pieejamību grāmatnīcā vai tādā tirdzniecības vietā, kas ir paredzēta un stacionāri iekārtota preses izdevumu izplatīšanai:

1) izvieto vizuālu informāciju par pornogrāfiska rakstura materiāla izplatīšanu un attiecīgo pornogrāfiska rakstura materiālu izvieto stendā vismaz 165 centimetru augstumā virs attiecīgās telpas grīdas;

2) izplatāmo materiālu iepako tādējādi, lai tas nebūtu brīvi caurlūkojams;

3) izplatāmo materiālu, uz kura ārējās virsmas attēlots pornogrāfiska rakstura materiāls, ievieto necaurredzamā iepakojumā.

Ministru kabineta noteikumi Nr. 166 nosaka vietu saskaņošanas kārtību pornogrāfiska rakstura materiālu tirdzniecībai, demonstrēšanai publiskā vietā vai nodošanai lietošanā par maksu Rīgā.

Tajos ir noteikts: “Pornogrāfiska rakstura materiālu tirdzniecību, demonstrēšanu publiskā vietā vai nodošanu lietošanā par maksu aizliegts veikt tostarp arī: 2.18. bērniem rīkotajos pasākumos, kā arī publiskās vietās, kuras brīvi var apmeklēt bērni.”

Tāpat jums ir iespēja celt trauksmi atbilstoši Trauksmes celšanas likuma noteiktajai kārtībai, ja uzskatāt, ka pornogrāfisko žurnālu tirdzniecība noteiktajās vietās aizskar, piemēram, tikumību.

Jūsu jautājumā ir divi vārdi “pornogrāfija” un “erotika”.

Pornogrāfijas ierobežošanas likumā 1. pantā tiek definēts “pornogrāfiska rakstura materiāls: sacerējums, iespieddarbs, attēls, datorprogramma, filma, video vai skaņu ieraksts, televīzijas raidījums vai radioraidījums, cits materiāls jebkurā formā vai veidā, kuram nav sabiedrību izglītojošas vai informējošas, zinātniskas vai mākslinieciskas vērtības un kurā tieši, detalizēti un atklāti naturālistiski ..”, bet termins “erotika” netiek definēts.

Ir viedoklis, ka erotiku saista ar mākslu, un pašiem pilsoņiem tad jāizvēlas, ko mēs uzskatām par “erotisko mākslu” un kas ir “pornogrāfija”.