E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 21998
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Vecāku pabalsti par nākamo bērnu

J
jautā:
17. decembrī, 2020
Luīze

Labdien! Šobrīd esmu bērna kopšanas atvaļinājumā līdz 2020. gada 12. martam. Taču neplānoti esmu palikusi stāvoklī ar otru bērnu: jāiet dekrētā 2020. gada 14. maijā. Ņemot vērā iepriekšminēto, vēlos uzzināt par vecāku pabalsta, ģimenes pabalsta un kopšanas pabalsta izmaiņām otrajam bērnam. Ja es šos divus mēnešus, proti, no 2020. gada 13. marta līdz 2020. gada 14. maijam, strādāju, vai esmu uz slimības lapas? Paldies!

A
atbild:
28. decembrī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ģimenes valsts pabalstu vienam no vecākiem maksā neatkarīgi no tā, vai viņš ir strādājošs (sociāli apdrošināts) vai nav. Pabalstu piešķir par katru ģimenē audzināmo bērnu no viņa viena gada vecuma sasniegšanas. Pabalsta apmērs ir atkarīgs no bērnu skaita ģimenē: par pirmo bērnu ģimenē – 11,38 eiro mēnesī; par otro bērnu – 22,76 eiro.

Sociālās apdrošināšanas pabalstu (maternitātes un vecāku) aprēķinam nosaka vidējo iemaksu algu. Darba ņēmējai kalendāra dienas vidējā apdrošināšanas iemaksu alga tiek aprēķināta par 12 mēnešu periodu, kas beidzies divus mēnešus pirms mēneša, no kura tiek piešķirts attiecīgais pabalsts – maternitātes vai vecāku.

Ja visā vidējās iemaksu algas noteikšanas periodā alga nav bijusi pārejošas darba nespējas, grūtniecības/ dzemdību atvaļinājuma, bērna kopšanas atvaļinājuma dēļ, tad vidējo iemaksu algu nosaka par 12 mēnešu periodu, atkāpjoties līdz pirmajam mēnesim, kurā bija iemaksu alga.

Ja šajā 12 kalendāro mēnešu periodā daļu būsiet atradusies ar bērna dzimšanu un kopšanu saistītajos atvaļinājumos, bet daļu būsiet strādājusi, tad vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķinās no tiem ienākumiem, kuri ir gūti strādājot, jo no aprēķina tiek izslēgtas grūtniecības, dzemdību un bērna kopšanas atvaļinājuma dienas, kā arī pārejošas darbnespējas dienas, ja tādas ir bijušas.

Ja nākamais bērns piedzimst, kamēr iepriekšējam nav divu gadiņu, aprēķina vecāku pabalstu par nākamo bērnu un salīdzina to ar vecāku pabalstu, kāds bija piešķirts par iepriekšējo bērnu. Tas nozīmē – salīdzina pabalsta apmēru, kāds aprēķināts no jauna, ar to, kāds bija aprēķināts par iepriekšējo bērnu, pārrēķinot to atbilstoši tam vecāku pabalsta atvietojumam (60% vai 43,75%) atkarībā no izvēlētā pabalsta saņemšanas ilguma. Vecāku pabalstu par jaunāko bērnu piešķir lielākajā apmērā.

Bērna kopšanas pabalsts ir 171 eiro mēnesī, ko maksā līdz bērna pusotra gada vecumam. Bērna kopšanas pabalsts no bērna pusotra gada līdz 2 gadiem ir 42,69 eiro mēnesī.

Par pabalstiem vecākiem informācija vienkopus ir atrodama Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras mājaslapā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 60 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU