TĒMA: Nodokļi

Nodokļa atvieglojumu par bērnu var izmantot viens no vecākiem

J
jautā:
18. novembrī, 2020
Dāvids

Esam šķīrušies ar sievu, viena meita dzīvo ar māti, viena ar mani. Kāpēc es nevaru meitu ielikt nodokļu grāmatiņā kā apgādājamo? Un vispār mana meita pat neuzrādās, bet pasē man viņa ir ierakstīta.

A
atbild:
23. novembrī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Atbilstoši likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 13. pantā (Atvieglojumi maksātājam) noteiktajam nodokļa atvieglojumu par nepilngadīga bērna uzturēšanu piemēro vienam no vecākiem. Saskaņā ar Civillikuma 178.pantu, ja vecāki dzīvo šķirti, vecāku kopīga aizgādība turpinās.

Tēvs var saņemt nodokļa atvieglojumus vai nu par vienu meitu, vai par abām, ja nodokļa atvieglojumus neizmanto bērnu māte. Jo par nodokļa atvieglojumu piemērošanu vecāki savstarpēji vienojas.

Tātad – nodokļa grāmatiņā bērnu kā apgādājamo vecāks var ierakstīt tad, ja bērnu kā apgādājamo savā nodokļa grāmatiņā jau nav norādījis otrs vecāks.

Taču ir situācijas, kurās likums nosaka tiesības uz nodokļa atvieglojumu konkrētam vecākam:

  • Atvieglojumu par tāda nepilngadīga bērna uzturēšanu, par kuru veic uzturlīdzekļu izmaksas no Uzturlīdzekļu garantiju fonda, piemēro tai personai, kurai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija izmaksā uzturlīdzekļus par šo bērnu.
  • Atvieglojumu par nepilngadīga bērna uzturēšanu piemēro tam bērna vecākam, kuram, pamatojoties uz vecāku vienošanos vai tiesas nolēmumu, ir nodibināta viena vecāka atsevišķa aizgādība.

Ja ir neskaidrības ar nodokļa atvieglojumu saņemšanu, jums jāsazinās ar Valsts ieņēmumu dienestu.