E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 21655
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Nodokļi
1
1

Arī mikrouzņēmumā jāievēro Darba likums

J
jautā:
10. novembrī, 2020
Ģirts

Labdien! Situācijas apraksts. Darbinieks strādāja un joprojām strādā SIA”X”. 2019. gadā kļuva par mikrouzņēmuma līdzīpašnieku, bet pēc tam par šī mikrouzņēmuma darbinieku. Šī informācija tika sniegta mutiski SIA”X”. SIA “X” grāmatvedis nepareizi aprēķināja darbinieka nodokļus, kā rezultātā uzņēmumam VID piestādīja rēķinu par nenomaksātajiem nodokļiem. Jautājums: vai darbiniekam ir jājūtas vainīgam un no savas kabatas jānomaksā izveidojies parāds? Kā rīkoties šim darbiniekam esošajā situācijā?

A
atbild:
16. novembrī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam jāievēro ne tikai Mikrouzņēmumu nodokļa likums, bet arī grāmatvedības kārtošanu reglamentējošie normatīvie akti un Darba likums. 

Darba likums nosaka prasību darba līgumu slēgt rakstveidā.

Arī Mikrouzņēmumu nodokļa likumā ir speciāli noteiktas prasības darbinieku informēšanai: mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs, slēdzot darba līgumu, rakstveidā informē, ka darba devējs ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs

MUN likumā pateikts: mikrouzņēmuma darbinieks ir fiziskā persona, kuru uz darba līguma pamata nodarbina mikrouzņēmums un mikrouzņēmuma īpašnieks.

Par pieņemtajiem darbiniekiem ir  jāinformē Valsts ieņēmumu dienests (VID). Ministru kabineta 2010. gada 7. septembra noteikumi Nr. 827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredz, ka darba devējs (tai skaitā mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs) katru darba ņēmēju reģistrē Valsts ieņēmumu dienestā, iesniedzot ziņas par darba ņēmējiem (1. pielikums – Ziņas par darba ņēmējiem) šādos termiņos:

1) par personām, kuras uzsāk darbu, – ne vēlāk kā vienu dienu, pirms persona uzsāk darbu, ja ziņas tiek sniegtas papīra formā, vai ne vēlāk kā vienu stundu, pirms persona uzsāk darbu, ja ziņas tiek sniegtas elektroniski elektroniskajā deklarēšanas sistēmā;

2) par darba ņēmējiem, kuri ir mainījuši vai zaudējuši likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” noteikto darba ņēmēja statusu, tai skaitā par darba ņēmējiem, kuriem ir piešķirts vai beidzies bērna kopšanas atvaļinājums, atvaļinājums bērna tēvam sakarā ar bērna piedzimšanu, atvaļinājums sakarā ar ārpusģimenes aprūpē esoša bērna vecumā līdz trim gadiem adopciju vai atvaļinājums bez darba algas saglabāšanas (tai skaitā atvaļinājums bez darba algas saglabāšanas, kas piešķirts darbiniekam, kura aprūpē un uzraudzībā pirms adopcijas apstiprināšanas tiesā ar bāriņtiesas lēmumu nodots aprūpējamais bērns), – ne vēlāk kā triju darbdienu laikā pēc statusa maiņas vai zaudēšanas.

Darba devējs – mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs – Valsts ieņēmumu dienestā nesniedz ziņas par darba ņēmēja statusa iegūšanu, ja to ieguvis mikrouzņēmuma īpašnieks, valdes loceklis un prokūrists.

Reizi ceturksnī iesniedzamajā MUN deklarācijā jāuzrāda arī darbinieki un viņu alga.

Jūsu izklāstītajā situācijā nav saprotams, par kādiem darbinieka nodokļiem šajā (mikrouzņēmumu nodokļa) gadījumā ir runa. Jo mikrouzņēmuma darbinieka algu ar nodokli neapliek.

Ja SIA X īpašniekam vai SIA X darbiniekam, vai arī līdzīpašniekam un darbiniekam vienlaikus ir jautājumi par darba tiesisko attiecību regulējumu, vainu un atbildību, jebkura no pusēm var vērsties Valsts darba inspekcijā ar nepārprotamu, faktos balstītu, situācijas izklāstu konkrētā uzņēmumā.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 60 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU