Kas ir atbildīgs patvaļīgas būvniecības gadījumā

J
jautā:
04. novembrī, 2020
Krišjānis

Kura puse – pasūtītāja būvdarbiem nolīgtais būvkomersants vai pasūtītājs, kurš virza savu būvniecības projektu instancēs (ar apliecinājuma karti, paskaidrojuma rakstu vai pilnu būvprojektu) un nolīgst būvkomersantu savas būves vai tās daļas realizācijai, – ir atbildīga likuma priekšā šādos gadījumos: 1) Būvdarbi tiek uzsākti un veikti bez attiecīgās būvvaldes atļaujas būvēt (atzīmes par būvdarbu uzsākšanas nosacījumu izpildi utt.). Pasūtītājs pasūta darbus, bet noklusē, ka nav tiesīgs veikt (pasūtīt) darbus. 2) Būvdarbu gaitā kādu iemeslu dēļ instanču atļauja būvēt ir tikusi apturēta, bet tas nav darīts zināms būvkomersantam, kas, pildot noslēgto līgumu, turpina darbus, kurus ir uzņēmies.

A
atbild:
12. novembrī, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Atbildības jautājumus būvniecībā vispārēji reglamentē Būvniecības likuma 19. pants. Katram būvniecības dalībniekam (zemes un būves īpašniekam, būvprojekta izstrādātājam, būvdarbu veicējam, būvuzraugam un būvekspertam) ir pienākums būvniecības procesā ievērot normatīvo aktu prasības. Jautājumā norādītajos gadījumos, kas būtībā attiecināmi uz patvaļīgas būvniecības faktu (proti, būvdarbi uzsākti un veikti bez attiecīgas atļaujas būvēt, pasūtītājs noklusē, ka nav tiesīgs veikt būvdarbus, būvdarbu gaitā būvatļauja ir apturēta, bet tas nav darīts zināms būvdarbu veicējam), atbildīgs būs zemes īpašnieks.

Pamats: Būvniecības likuma 19. panta otrā daļa.