E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 21567
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Nodokļi

Nekustamā īpašuma atsavināšana

J
jautā:
04. novembrī, 2020
Rihards

Labdien! Ir plāns pārdot mantotu zemi. Kā pareizāk rīkoties? Es jau 9 gadus dzīvoju Vācijā, māsa 10 gadus dzīvo Anglijā, un Latvijā nodokļi, protams, nav maksāti. Nezinām, kur labāk maksāt nodokli pēc mantojuma pārdošanas. Mēs nekārtojam zemesgrāmatu, uzreiz pārdodam mantojumu ar līgumu un notāra apstiprinājumu. Ko jūs varētu mums ieteikt?

A
atbild:
06. novembrī, 2020

Saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 3. panta 3. punkta 7.1 apakšpunktu ārvalsts nodokļa maksātāja (nerezidenta) ar nodokli apliekamais ienākums ir: ienākums no Latvijas Republikā esoša nekustamā īpašuma atsavināšanas un citu kapitāla aktīvu atsavināšanas ienākums atbilstoši šā likuma 11.9 pantam, izņemot ienākumu no publiskā apgrozībā esošu finanšu instrumentu atsavināšanas, arī no Latvijas vai citas Eiropas Savienības dalībvalsts vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts un pašvaldību parāda vērtspapīru atsavināšanas.

Savukārt saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11.9. pantu kapitāla pieaugumu nosaka, no kapitāla aktīva atsavināšanas cenas atņemot iegādes vērtību un kapitāla aktīvā veikto ieguldījumu vērtību kapitāla aktīva turēšanas laikā.

Līdz ar to mantojuma apliecībā norādītā īpašuma vērtība tiek uzskatīta par tā “iegādes” jeb iegūšanas vērtību.

Ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamā summa būs aprēķināma no starpības, kas izveidojas starp īpašuma pārdošanas cenu, no kuras atņemta mantojuma apliecībā norādītā cena.

Saskaņā ar likuma 15. panta 5. punktu nodokļa likmi 20% apmērā piemēro ienākumam no kapitāla, tostarp no kapitāla pieauguma.

Ja jūs patstāvīgi nekārtojat nekustamā īpašuma pirkuma un pārdevuma darījumu, jums ir tiesības pilnvarot zvērinātu advokātu vai juristu šī darījuma īstenošanai. Kapitāla pieauguma nodoklis jums ir jānomaksā Lavijas Republikā uz Valsts ieņēmumu dienesta norādītajiem iedzīvotāju ienākuma nodokļa nomaksas kontiem.   

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU