E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 20852
Lasīšanai: 6 minūtes

Nosacījumi tiesībām uz maternitātes pabalstu

J
jautā:
09. augustā, 2020
Diāna

Situācija: bērnam ir 1,6 gadiņi, esmu bērna kopšanas atvaļinājumā līdz 5. novembrim, un, kad bērniņam būs 2,3 gadi, dzims otrs bērniņš (nākamā gada aprīļa beigās). Sakarā ar jauno likumu par vecāku pabalsta saglabāšanu, ja otrs bērns piedzimst līdz pirmā bērna 3 gada vecumam, radušies daži jautājumi. Pēc šī BKA beigām neatgriezīšos darbā līdz nākamā atvaļinājuma sākumam februārī. Vai pabalsts saglabāsies tāpat kā ar pirmo bērnu? Vai vēl joprojām ir jābūt darba attiecībās, vai arī tās var pārtraukt (un tas neietekmē pabalsta saņemšanu)? Ja jābūt darba attiecībās, vai drīkst ņemt neapmaksātu atvaļinājumu, lai tikai saglabātu tās? Ja neatgriežos starp šiem atvaļinājumiem, tad man neizmaksās pabalstus, kas ir divus mēnešus pirms un divus pēc dzemdībām, vai ne? Vai visus šos mēnešus līdz nākamā bērna piedzimšanai jāpaliek bez naudiņas, ja nolemju palikt mājās ar pirmo bērnu? Paldies!

A
atbild:
19. augustā, 2020
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Aiva Zīrāka, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

No jūsu jautājumā izklāstītās informācijas izriet, ka bērna kopšanas atvaļinājums par pirmo bērnu piešķirts līdz šā gada 5. novembrim. Grūtniecības atvaļinājums sakarā ar nākamo gaidāmo bērnu sāksies tikai nākamā gada februārī. Tātad tie ir 3–4 mēneši starp abiem Darba likumā paredzētajiem atvaļinājumiem, kuros māmiņai būtu jāatsāk strādāt vai jāvienojas ar darba devēju par iespēju izmantot atvaļinājumu bez darba algas saglabāšanas. Vēl tiek apdomāta iespēja pārtraukt darba attiecības. Nākamais bērns piedzims, kamēr iepriekšējais vēl nebūs sasniedzis 3 gadu vecumu.

Secīgi atbildot uz uzdotajiem jautājumiem, vispirms jāmin, ka nosacījums par pabalsta apmēra “saglabāšanu” attiecas uz vecāku pabalstu. Proti, sievietei, kurai, kopjot bērnu vecumā līdz trim gadiem, piedzimst nākamais bērns, vecāku pabalsts par nākamā bērna kopšanu nedrīkst būt mazāks par vecāku pabalstu, kas piešķirts par iepriekšējo bērnu. Uz maternitātes pabalstu šis nosacījums neattiecas. Tas nozīmē, ka maternitātes pabalsts tiek piešķirts tādā apmērā, kādā aprēķināts par gaidāmo bērnu. Tas netiek salīdzināts ar maternitātes pabalsta apmēru, kāds bija piešķirts par iepriekšējo bērniņu.

1. Ja izmantosiet atvaļinājumu bez darba algas saglabāšanas

Ja starplaikā starp bērna kopšanas atvaļinājumu un jauno grūtniecības atvaļinājumu neatsāksiet strādāt, bet atradīsieties atvaļinājumā bez darba algas saglabāšanas, tad šis fakts neietekmēs vecāku pabalsta apmēru – vecāku pabalsts par nākamo mazuli tiks piešķirts ne mazākā apmērā kā par iepriekšējo bērnu. Tāpat jums būs tiesības saņemt maternitātes pabalstu.

Jāmin, ka no šā gada 1. septembra stājas spēkā papildu nosacījums tiesību noteikšanai uz materniātes un vecāku pabalstu, proti, valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām maternitātes un vecāku apdrošināšanai jābūt veiktām ne mazāk kā 3 mēnešus pēdējo 6 mēnešu periodā vai 6 mēnešus pēdējo 24 mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums.

Atrašanās atvaļinājumā bez darba algas saglabāšanas neveido apdrošināšanas periodu, kas dod tiesības uz šiem pabalstiem. Savukārt laiks, kurā cilvēks, būdams darba ņēmējs vai pašnodarbinātais, noteiktajā 6 mēnešu vai 24 mēnešu periodā ir atradies grūtniecības vai dzemdību atvaļinājumā, kā arī bērna kopšanas atvaļinājumā, tiek ņemts vērā tiesību noteikšanai uz maternitātes un vecāku pabalstu.

Tādējādi 24 mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestāsies jaunais grūtniecības atvaļinājums, jums būs nepieciešamais periods, kas dos tiesības uz maternitātes pabalstu. Tāpat secīgi būs tiesības arī uz vecāku pabalstu.

2. Ja izvēlēsieties pārtraukt darba attiecības

No šā gada 1. janvāra spēkā ir tiesību norma, kas noteic, ka tiesības uz maternitātes pabalstu ir personām, kuras ne agrāk kā 60 dienas pirms grūtniecības vai dzemdību atvaļinājuma zaudē darba ņēmēja vai pašnodarbinātā statusu. Vēl spēkā ir nosacījums: ja sievietei ir noteiktas tiesības un piešķirts maternitātes pabalsts par attiecīgo bērnu, tad viņai par šo bērnu ir tiesības arī uz vecāku pabalstu (arī tad, ja neizpildās nosacījums par nepieciešamo kvalifikācijas periodu).

Ja pēc 5. novembra, kad būs beidzies piešķirtais bērna kopšanas atvaļinājums, izvēlēsieties pārtraukt darba attiecības, tad tiesību uz maternitātes un vecāku pabalstu nebūs, jo no datuma, no kura būsiet atbrīvojusies no darba līdz grūtniecības atvaļinājuma sākuma datumam (datumam, no kura tiek izsniegta darbnespējas lapa B sakarā ar grūtniecību), būs pagājušas vairāk nekā 60 dienas.

Ja ar darba devēju vienosieties, ka pēc 5. novembra līdz nākamā gada februārim, kad iestāsies tiesības izmantot grūtniecības atvaļinājumu, izmantosiet atvaļinājumu bez darba algas saglabāšanas, tad darba samaksu šajā periodā nesaņemsiet. Savukārt bērna kopšanas pabalsts par bērnu vecumā no pusotra gada līdz 2 gadu vecuma tiek piešķirts un izmaksāts 42,69 eiro mēnesī.

Ja izlemsiet pārtraukt darba attiecības, jums būs tiesības pieprasīt bezdarbnieka pabalstu. Tomēr, kā minēts, šāds lēmums var liegt saņemt maternitātes pabalstu un vecāku pabalstu par nākamo bērnu.

Informāciju par valsts pabalstiem vecāki var iegūt :

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 5 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU