E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 20590
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas
3
3

Attēlu izmantošana komerciālos nolūkos bez autora piekrišanas

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
08. jūlijā, 2020
Zenta

Labdien! Vēlos noskaidrot, vai šajā gadījumā tiktu pārkāptas autortiesības. Veidoju kolāžas (papīra formā), izmantojot avīzēs un žurnālos pieejamos attēlus (netiek izmantots viss attēls, tikai daļa no tā). Vai šādas kolāžas ir atļauts pārdot kā jaunu oriģināldarbu, lai gan tā tapšanā ir izmantoti avīžu, žurnālu materiāli? Ja pārdot nedrīkst, vai drīkst tās izstādīt publiskai apskatei?

A
atbild:
13. jūlijā, 2020
Olga Lauva
juriste

Saskaņā ar Autortiesību likuma 1. panta 2. punktu darbs ir autora radošās darbības rezultāts literatūras, zinātnes vai mākslas jomā neatkarīgi no tā izpausmes veida, formas un vērtības.

Avīžu, žurnālu fotogrāfiju un attēlu vai daļu no tā izmantošana komerciālos nolūkos bez autora piekrišanas ir autortiesību pārkāpums, jo autortiesību princips nosaka, ka jebkura fotogrāfija vai attēls, ko radījis autors, ir autordarbs, un tas saskaņā ar Autortiesību likumu tiek aizsargāts. Savukārt Autortiesību likums darba autoram nosaka vairākas tiesības, tai skaitā aizliegt vai atļaut sava darba izmantošanu, tiesības tikt atzītam kā autoram, arī aizliegt jebkādi pārveidot savu darbu, ja tas tiek izplatīts. To paredz arī autora darba neaizskaramības princips, proti, tiesības atļaut vai aizliegt izdarīt jebkādus pārveidojumus, grozījumus un papildinājumus gan pašā darbā, gan tā nosaukumā (Autortiesību likuma 14. un 15. pants) (turpmāk – likums).

Likums nosaka arī izņēmumus, piemēram, autora darba izmantošanu bez autora piekrišanas un atlīdzības (likuma 19. pants), un šie likumā noteiktie izņēmumi tiek tulkoti šauri.

Tomēr jūsu jautājuma apraksts ļauj pirmšķietami secināt, ka tomēr jaunam oriģināldarbam būtu nepieciešama autora piekrišana.

Attiecībā uz darba publiskošanu likuma 1. panta 14. punkts nosaka, ka tā ir jebkura darbība, ar kuru tieši vai ar attiecīgas tehniskas ierīces palīdzību darbs, izpildījums, fonogramma vai raidījums tiek padarīts pieejams sabiedrībai.

Saskaņā ar likuma 15. panta pirmās daļas 1. punktu autoram attiecībā uz sava darba izmantošanu ir tiesības publiskot darbu. Tādējādi tikai autoram ir tiesības izmantot savu darbu jebkādā veidā, tai skaitā atļaut vai aizliegt tā izmantošanu, saņemt atlīdzību par atļauju izmantot savu darbu un par darba izmantošanu, izņemot likumā paredzētos gadījumus (likuma 18. panta otrā un trešā daļa).

Tādējādi arī darba publiskošana ir aizsargājama ar likumu, un pēc jūsu aprakstītā jautājuma varu sniegt tikai likumā norādīto atbildi. Ar darba publiskošanu arī ir jāievēro likuma normas, jo Autortiesību likuma 69.1 pants noteic: ja personas vainas dēļ notikusi autortiesību vai blakustiesību objektu prettiesiska izmantošana, autortiesību vai blakustiesību subjekti ir tiesīgi prasīt radītā zaudējuma un morālā kaitējuma atlīdzību.

Ir gan vairāki izņēmumi, kad darbu var izplatīt bez tā autora piekrišanas un arī atlīdzības, un viens no tiem ir tādā gadījumā, ja tiek izmantots publiski pieejams vai izstādīts darbs. Tomēr šī piebilde par publiski izstādītu darbu izmantošanu attiecas tikai uz parkos, ielās izstādītiem arhitektūras un skulpturālajiem darbiem, nevis uz fotogrāfijām vai attēliem žurnālos, avīzēs.

Līdz ar to, ja darbs tiek izmantots komerciālos nolūkos vai publiskots bez autora piekrišanas, šī rīcība var pavērsties kā pārkāpums.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 214 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU