Labdien! Esmu algots darbinieks, strādāju SIA un saņemu katru mēnesi algu: apmēram 420 eiro. Drīz pabeigšu web programmētāja kursus un vēlos turpināt strādāt kā pašnodarbinātais. Protams, pametot darbu uzreiz, var gadīties, ka es nevarēšu pelnīt pietiekami daudz naudas, lai pietiktu dzīvei. Jo vajadzīga pieredze. Tāpēc no darba iet projām uzreiz nav variants. Un šajā situācijā man ir radušies daži jautājumi. Vai es varu vienlaikus strādāt kā algots darbinieks un kā pašnodarbināta persona? Kādu pašnodarbinātības veidu labāk izvēlēties? Un no kādas naudas man būs jāmaksā nodoklis, ja, piemēram, man uz rokas ir 420 eiro oficiālā alga un ar programmētāja darbu es nopelnīšu vēl apmēram 200 eiro? No visiem ienākumiem vai tikai no tiem, kuri gūti programmētāja darbā?
Algas darbam paralēli var būt arī sava saimnieciskā darbība. Nodokļi jāmaksā abās ienākumu vietās.
Ja kļūstat par pašnodarbināto (jāreģistrē saimnieciskā darbiba Valsts ieņēmumu dienestā), darbavietā SIA nekas nemainās. Darba devēja grāmatvedība tāpat aprēķina nodokļus no bruto algas (iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas).
Ar pašnodarbinātā nodokļiem būs jātiek gala pašam. Informācija saimnieciskās darbības veicējiem atrodama Valsts ieņēmumu dienesta tīmekļvietnē.
Ja ir ienākumi, pašnodarbinātais reizi ceturksnī iesniedz deklarāciju, maksā sociālās iemaksas par katru mēnesi. Ja ienākums mēnesī ir mazāks par 430 eiro, no tā (piemēram, no 200 eiro) jāsamaksā tikai 5% pensiju apdrošināšanai. Ja ienākums mēnesī sasniedz 430 eiro, jāmaksā pilnā likme – 32,15%.
Pašnodarbinātajam nākamajā gadā obligāti jāiesniedz gada ienākumu deklarācija, jāsamaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!