Uzturlīdzekļu piedziņa notiek pēc personas dzīvesvietas

J
jautā:
15. jūnijā, 2020
Daiga

Labdien! Māte ar meitu dzīvo Īrijā, tēvs Latvijā. Māte pieprasa uzturlīdzekļus no tēva. Kuras valsts tiesa šajā gadījumā lemj par uzturlīdzekļu apmēru, ja visi trīs ir Latvijas pilsoņi?

A
atbild:
06. jūlijā, 2020

No jūsu jautājuma nav īsti skaidrs, vai uzturlīdzekļi tiek piedzīti tiesas vai ārpustiesas kārtībā.

Ja māte vēlas pieprasīt uzturlīdzekļus no tēva caur Uzturlīdzekļu garantijas fonda administrāciju, tad saskaņā ar Uzturlīdzekļu garantijas fonda likuma 10. panta pirmās daļas 1. punktu gan bērna mātei, gan arī bērnam ir jābūt deklarētai dzīvesvietas adresei Latvijā.

 Savukārt, ja māte vēlas piedzīt uzturlīdzekļus bērna uzturēšanai tiesas kārtībā, bērna mātei ir jāņem vērā, ar kuru valsti bērna mātei ir saikne un kura no valstīm tiek uzskatīta par bērna mātes un bērna pastāvīgo dzīvesvietu.

Personas pastāvīgās dzīvesvieta faktors ir noteicošais prasības pieteikuma iesniegšanā. Tiesa ņem vērā gan personas deklarētās dzīvesvietas, gan personas faktiskās dzīvesvietas adresi.

Latvijas un Īrijas likumdošana var atšķirties, tāpēc par Īrijas likumdošanas īpatnībām ir nepieciešams vērsties pie juristiem Īrijā.