TĒMA: Pensijas

Ja aprūpēts bērns ar invaliditāti, tad abi vecāki var doties pensijā agrāk

J
jautā:
06. jūnijā, 2020
Guntis

Labdien! Likumā noteikts, ka bērna vecāks, kura apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 25 gadiem, 5 gadus agrāk var pieprasīt vecuma pensiju, ja līdz pilngadībai aprūpējis bērnu, kurš normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā vismaz astoņus gadus ir bijis atzīts par bērnu ar invaliditāti. Vai šis noteikums attiecas uz abiem vecākiem, un kādi dokumenti nepieciešami, lai apliecinātu šādu aprūpes faktu?

A
atbild:
13. jūnijā, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likums “Par valsts pensijām” tiesības uz pensiju piecus gadus agrāk dod abiem vecākiem: gan tēvam, gan mātei.

Šādu tiesību nav personai, kurai atņemtas aprūpes vai aizgādības tiesības.

VSAA informācijā par pensijām ir paskaidrots, ka, pieprasot vecuma pensiju:

  • jāuzrāda personu apliecinošs dokuments;
  • jāiesniedz iesniegums pensijas piešķiršanai;
  • jāiesniedz darba grāmatiņa un jebkuri citi apdrošināšanas stāžu apliecinoši dokumenti.

Jūsu situācijā papildus varētu būt nepieciešams Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas atzinums par bērna invaliditāti.

Dokumentus var iesniegt jebkurā VSAA nodaļā. Tajā arī noskaidrosiet, kādi konkrēti dokumenti abiem vecākiem nepieciešami, lai varētu noteikt tiesības uz pensiju piecus gadus ātrāk.