TĒMA: Vide

Vai zemesgabala īpašniekam obligāti jāpļauj zāle

J
jautā:
02. jūnijā, 2020
Līga

Labdien! Man ir jautājums par zāles pļaušanu aiz daudzdzīvokļu mājas. Tātad aiz daudzdzīvokļu mājas ir liels zemesgabals, kurš pieder kādam cilvēkam no mūsu mājas. Šobrīd tur saaugusi liela zāle. Vai zemes īpašnieks drīkst nepļaut zāli? Kurš likums to nosaka? Ja tomēr zemes īpašniekam ir jānopļauj zāle, kur man vērsties, lai tas tiktu izdarīts? Šobrīd zāle ir vismaz 40–50 cm gara, tai pat nevar iziet cauri.

A
atbild:
08. jūnijā, 2020

Ja minētā zemesgabala izmantošanas statuss ir “lauksaimniecībā izmantojamā zeme”, tad šo jautājumu (zemesgabala uzturēšanu kārtībā) reglamentē Ministru kabineta 2010. gada 13. jūlija noteikumi Nr. 635 “Kārtība, kādā apseko un nosaka neapstrādātās lauksaimniecībā izmantojamās zemes platību un sniedz informāciju par to”. Minēto noteikumu 6. punkts noteic, ka “lauksaimniecībā izmantojamās zemes platība netiek uzturēta labā lauksaimniecības un vides stāvoklī, ja līdz kārtējā gada 1. septembrim tajā vismaz vienu reizi nav veikta pļaušana, zāles novākšana vai sasmalcināšana un izkliedēšana”. Šādā gadījumā zemes īpašniekam var tikt piemērota nekustamā īpašuma nodokļa papildlikme 1,5% apmērā (likuma “Par nekustamā īpašuma nodokli” 3. panta 1. 1 punkts). Līdz ar to arī vērtējams, vai šajā teritorijā netiek pieļauta zemes degradācija Zemes pārvaldības likuma izpratnē. Lai noskaidrotu informāciju par zemes lietošanas statusu un tās uzkopšanu, jums jāvēršas vietējā pašvaldībā un Lauku atbalsta dienestā.