E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 19992
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Ģimene
3
3

Aizgādības tiesību atņemšana

Publicēts pirms 4 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
03. maijā, 2020
Vikentijs

Labdien! Kādas ir tiesības tēvam uz bērniem, ja pēc bāriņtiesas lēmuma tēvam ir pilnvara uz bērniem, un kādas ir tiesības bērnu mātei, ja pirmo reizi viņai tika atņemtas tiesības un pēc kāda laika atdeva tiesības? Es kā bērnu tēvs gribu atkal atņemt mātei tiesības, jo pagājuši 4 gadi, kopš es atdevu viņai tiesības, bet pa šo laiku nekas nav mainījies no viņas puses. Bērni dzīvo pie manis, šobrīd viņus pieskata mani vecāki, jo pats strādāju ārzemēs, ārkārtējās situācijas dēļ nepaspēju atgriezties. Pati māte dzīvo ārzemēs, reti atbrauc uz Latviju. Viņa neiesaistās bērnu dzīvē, neinteresējas, kā viņiem iet skolā, viņu neinteresē bērnu dzīve. Sazvanīšanās laikā viņa bērniem sola kaut ko atsūtīt, bet neko neizdara. Tāpat viņa bērnus ietekmē psiholoģiski: bērni citreiz kaut ko baidās pateikt man, jo, nedod Dievs, uzzinās māte, viņa būs dusmīga. Nesen bērni atzinās, ka mamma ļoti bieži bija izteikusies negatīvi par tēti, lai neklausa, ko saka tētis un ome. Man izveidojušās jaunas attiecības, un bērnu māte visādi mēģina bērniem iestāstīt, lai viņi nebrauc ciemos pie tēta, ka viņiem nav ko darīt pie tēta, lai viņi vispār nekontaktējas ar tēti. Viņa allaž izsakās negatīvi, normāli ar bērniem runāt viņa nemāk, vienmēr viss notiek augstos toņos. Kā jau teicu, bērnu dzīvē viņa neiesaistās, attālinātajās mācībās bērniem palīdz mana jaunā sieva, bērni bija aizbraukuši ciemos pie manas sievas, jo paši gribēja atbraukt ciemos. Bet, kad bērnu māte uzzināja, ka viņi ir ciemos pie sievas, viņa jaunāko dēlu noveda līdz histērijai, pasakot, ka izsauks policiju, ka mana sieva esot viņus nozagusi. Pēc tā bērni negribēja kādu laiku ar viņu kontaktēties, mēs bērnu telefonos lietotnē “WhatsApp” nobloķējam viņu, kā arī viņa nelika mierā manus vecākus: zvanīja un bārās. Beigās viņa uzrakstīja bāriņtiesai, bija ieradies bāriņtiesas darbinieks, parunāja ar bērniem, un bērni bija izstāstījuši pilnīgi visu, ko māte bija viņiem stāstījusi, kā arī pateica, ka māte viņus noveda līdz histērijai. Uzturlīdzekļus viņa pati personīgi nemaksā, to dara valsts fonds. Pati dzīvo ārzemēs, bet nekur nestrādā. Vai es varēšu atkārtoti atņemt viņai mātes tiesības? Es vienkārši gribu, lai viņa liek mierā bērnus un psiholoģiski neietekmē viņus. Ko darīt šajā situācijā? Jo mierīgā ceļā neko risināt nav iespējams, ar viņu mierīgi nevar parunāt. Paldies!

A
atbild:
12. maijā, 2020

No Jūsu izklāstītajiem apstākļiem var spriest, ka Jums kā bērna tēvam ir aizgādības tiesības pār bērniem, savukārt bērnu mātei aizgādības tiesības tika pārtrauktas un pēc tam tika atjaunotas. 

Bāriņtiesas kompetencē ir tikai aizgādības tiesību pārtraukšana. Aizgādības tiesību atņemšana bērna vienam vecākam vai abiem vecākiem saskaņā ar Bāriņtiesas likuma 22. panta ceturto daļu ir tikai tiesas kompetencē. 

Bāriņtiesu  likuma 22. panta pirmā daļa nosaka: 

“Bāriņtiesa lemj par bērna aizgādības tiesību pārtraukšanu vecākam, ja: 

1) ir faktiski šķēršļi, kas liedz vecākam iespēju aprūpēt bērnu; 

2) bērns atrodas veselībai vai dzīvībai bīstamos apstākļos vecāka vainas dēļ (vecāka apzinātas rīcības vai nolaidības dēļ); 

3) vecāks ļaunprātīgi izmanto savas tiesības vai nenodrošina bērna aprūpi un uzraudzību; 

4) vecāks ir devis piekrišanu bērna adopcijai, izņemot gadījumu, kad viņš kā laulātais ir devis piekrišanu tam, ka bērnu adoptē otrs laulātais; 

5) konstatēta vecāka vardarbība pret bērnu vai ir pamatotas aizdomas par vecāka vardarbību pret bērnu.”

Ja Jums kā bērnu tēvam ir pamats uzskatīt, ka kaut viens no minētajiem nosacījumiem ir attiecināms uz Jūsu bērnu māti, Jums ir jāvēršas bāriņtiesā ar iesniegumu un jālūdz pārtraukt vai arī atņemt bērnu mātei aizgādības tiesības. Bāriņtiesa, izvērtējot apstākļus un pašreizējo situāciju, pieņems lēmumu, vai pastāv pamats pārtraukt bērna mātei aizgādības tiesības vai arī iesniegt tiesā pieteikumu par aizgādības tiesību atņemšanu. 

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 56 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas