E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 19893
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Finanses

Vai pensionējoties darbinieks var izpirkt veselības apdrošināšanas polisi

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
16. aprīlī, 2020
Zina

Par veselības apdrošināšanu. Strādāju valsts iestādē. Esmu paredzējusi vasarā doties pensijā. Iestāde apmaksā veselības apdrošināšanas polisi. Darbiniekam, ejot prom no darba, liek atdot polisi un nepiedāvā iespēju to izpirkt. Es vēlētos polisi paturēt un apmaksāt to no saviem līdzekļiem. Iestāde apgalvo, ka nedrīkst, bet vai tas ir prettiesiski? No kā tas ir atkarīgs?

A
atbild:
20. aprīlī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Veselības apdrošināšanas polišu iegāde un piešķiršana katrā darbavietā var būt atšķirīga. Tā nav ārējā normatīvā regulējuma, bet darba devēja kompetence. Polišu piešķiršanas kārtība parasti tiek noteikta iestādes iekšējā normatīvajā aktā – kam un kādos gadījumos polisi piešķir, kādu summu maksā darba devējs, vai ir paredzēts darbinieka līdzmaksājums. Polises anulēšanas vai tālākizmantošanas noteikumi, ja darbinieks pārtrauc darba attiecības, tiek atrunāti līgumā ar apdrošinātāju.

Veselības apdrošināšanas polises, ko iegādājas darba devējs visiem darbiniekiem, ir labums (ienākums) darbiniekiem, un tas ir apliekams ar nodokli, ja polises cena pārsniedz likumā noteikto neapliekamo summu – 426,86 eiro gadā. Tas noteikts likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”.

Arī Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma 37. pantā tam ir pamatojums: amatpersonas (darbinieka) veselības apdrošināšanas polises cena nedrīkst pārsniegt normatīvajos aktos par iedzīvotāju ienākuma nodokli noteikto apmēru. Ja apdrošināšanas polises cena pārsniedz minēto apmēru, amatpersona (darbinieks) sedz cenu starpību.

Var būt dažādi varianti, kā rīkojas ar polisi, ja ar darbinieku tiek pārtrauktas darba attiecības.

Piemēram, veselības apdrošināšanas polises darbība tiek pārtraukta, darbinieks tiek izslēgts no polises un apdrošinātājs atmaksā neizmantoto veselības polises prēmijas daļu; polises darbība tiek pārtraukta, darbinieks tiek izslēgts no polises, bet neizmantotā polises prēmijas daļa tiek izmantota iepriekš neapdrošināta darbinieka apdrošināšanai; polises darbība netiek pārtraukta, darbinieks to izpērk, kompensējot darba devējam neizmantotās daļas vērtību par periodu no darba attiecību pārtraukšanas līdz polises termiņa beigām.

Tā ka vienpusēji uzstāt uz tādu risinājumu, kāds Jums nepieciešams, nav iespējams, jāņem vērā arī iestādes noteikumi par polisēm un līguma nosacījumi.

Turklāt, tā kā tas ir darbiniekam piešķirtais labums, kas ir saistīts ar nodokļiem, arī šajos gadījumos var būt vērtējamas nodokļa piemērošanas situācijas.

Apdrošināšanas maksājumu aplikšana ar nodokli ir noteikta likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli ” 8. pantā un ar piemēriem paskaidrota Ministru kabineta noteikumos Nr. 899 “Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normu piemērošanas kārtība”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU