TĒMA: Nodokļi

Zemnieku saimniecības nodokļi

J
jautā:
02. novembrī, 2010
Aleksandrs

Kādi nodokļi jāmaksā zemnieku saimniecībai?

A
atbild:
04. novembrī, 2010
Jadviga Neilande
sertificēta nodokļu konsultante

Zemnieku saimniecība (ZS) pēc reģistrācijas Uzņēmumu reģistrā dodas uz Valsts ieņēmumu dienestu un paziņo, vai tā būs iedzīvotāju (IIN) vai uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātāja.

IIN maksāt izvēlas, ja kārto vienkāršo grāmatvedību (kases princips). IIN likme ir 26% no peļņas. Ar nodokli neapliek ieņēmumus 2000 latu apmērā. UIN izvēlas maksāt, ja kārto divkāršo grāmatvedību (uzkrāšanas princips – bilance, P/Z....), tad maksā 15% no peļņas. Piemēro arī atlaidi 10 latu apmērā par katru lauksaimniecībā izmantojamās zemes hektāru.

Zemnieku saimniecības īpašnieks ir pašnodarbinātais, ja nav iecelts pārvaldnieks, kas veic vadības funkcijas. Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) maksā no minimuma Ls 180 mēneša peļņas 28,17%, t.i., 50,71 lats. Ja Ls 180 nesanāk mēnesī, tad par to mēnesi neko nemaksā. Zemnieku saimniecības īpašnieki, kuri sasnieguši vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, vai ir I vai II grupas invalīdi, nav obligāti sociāli apdrošināmās personas. Tātad šajā gadījumā var izvēlēties maksāt vai nemaksāt VSAOI.

Ja ZS īpašniekam ir pārvaldnieks, tad zemnieks var noslēgt ar savu ZS darba līgumu un maksāt algu. Vispārējā gadījumā VSAOI ir 33,09% - 24,09% maksā darba devējs no saviem līdzekļiem, 9% ietur no algas. No algas maksā arī 26% algas nodokli. Tāpat maksājumus veic par katru darbinieku. Darba devējs ZS maksā arī par katru darbinieku uzņēmējdarbības valsts riska nodevu Ls 0,25. Ja noteikts normālais darba laiks - 8 stundas dienā vai 40 stundas nedēļā, tad algu nedrīkst noteikt mazāku par Ls 180.

Ja zemnieku saimniecība veic ar PVN apliekamus darījumus, kas iepriekšējo 12 mēnešu laikā pārsniedz Ls 10 000, tad jāreģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā kā PVN maksātājam un turpmāk, pārdodot savu ražojumu, precei jāpievieno 21% PVN, kuru pārskaita budžetā pēc PVN deklarāciju iesniegšanas.

Lauksaimnieks, nododot paša ražotu, neapstrādātu lauksaimniecības produkciju lauksaimniecības produkcijas pārstrādātājam, saņem no tā kompensāciju. Minētā kompensācija par nodokli, ko lauksaimnieks samaksājis, iegādājoties preces un saņemot pakalpojumus lauksaimniecības produkcijas pārstrādātājam nodošanai paredzētās lauksaimniecības produkcijas ražošanas nodrošināšanai, ir 14% no piegādātās lauksaimniecības produkcijas vērtības.

Lauksaimniecības produkcijas ražotājs var saņemt atlaidi par akcīzes nodokli dīzeļdegvielai. Lai saņemtu atbrīvojumu no akcīzes nodokļa dīzeļdegvielas iegādei, lauksaimniecības produkcijas ražotājs katru gadu laikposmā no 1. maija līdz 1. jūnijam iesniedz Lauku atbalsta dienesta reģionālajā lauksaimniecības pārvaldē iesniegumu dīzeļdegvielas daudzuma piešķiršanai, kam piemēro atbrīvojumu no akcīzes nodokļa.

SVARĪGI ZINĀT!

  • Ar 2013. gada 1. jūliju spēku zaudē likums „Par individuālo (ģimenes) uzņēmumu un zemnieka vai zvejnieka saimniecību”.
  • Ar 2012. gada 1. janvāri spēkā stājas Zemnieku un zvejnieku saimniecību likums.
  • Ar 2012. gada 1. janvāri jaunus individuālos uzņēmumus, zemnieku vai zvejnieku saimniecības uzņēmumu reģistrā nereģistrē.
  • Zemnieka vai zvejnieka saimniecība līdz 2011. gada 30. jūnijam veic kādu no šādām darbībām:
    1) piesaka zemnieka vai zvejnieka saimniecību ierakstīšanai komercreģistrā;
    2) pārveidojas par cita veida komercsabiedrību (SIA) un piesaka attiecīgo komercsabiedrību ierakstīšanai komercreģistrā;
    3) piesaka zemnieka vai zvejnieka saimniecības īpašnieku ierakstīšanai komercreģistrā kā individuālo komersantu (IK);
    4) veic zemnieka vai zvejnieka saimniecības likvidāciju un piesaka zemnieka vai zvejnieka saimniecības likvidāciju ierakstīšanai uzņēmumu reģistrā.
  • Labs saturs