Kreditoru pretenzijas mantojuma lietā

J
jautā:
07. aprīlī, 2020
Normunds

2019. gada 5. februārī nomira tēvs. Pieteicos uz mantojumu, un notārs “Latvijas Vēstnesī” publicēja pieteikšanās termiņu: 3 mēneši, tas ir, līdz 01.06.2019. Pieteicās vairāki kreditori. Notārs mani iepazīstināja ar kreditoru pretenzijām. Uz vienas no tām bija notāra rezolūcija “saņemts 04.06.2019.”. 31.03.2020. saņēmu mantojuma apliecību, un visi kreditori piesaka man savas pretenzijas. Sakarā ar to vēlos noskaidrot, vai man ir saistoša šī kreditora pretenzija, uz kuras ir notāra rezolūcija “saņemts 04.06.2019.”. Pati kreditora pretenzija izstrādāta 24.05.2019., un kreditors apgalvo, ka tā tad arī izsūtīta notāram. Papildus tam pieteikšanās termiņa laikā mainījās notārs mantojuma lietai, jo notārs, kurš uzsāka mantojuma lietu, izbeidza savu darbību un mantojuma lietas nodeva citam notāram. Tas notika apmēram mēnesi pēc pieteikšanās termiņa sākuma. Par to, ka notārs izbeidz savu darbību, bija arī publikācija “Latvijas Vēstnesī”. Mantojuma lieta tiek kārtota tik ilgi, jo bija dažādi sarežģījumi ar meža vērtējumu un inventāra saraksta sastādīšanu.

A
atbild:
08. jūnijā, 2020
Latvijas notārs
Iluta Sauliete, zvērināta notāre

Zvērināts notārs izsludina mantojuma atklāšanos saskaņā ar Notariāta likuma prasībām. Sludinājums ir publicējams oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”. Sludinājumā norāda termiņu, kādā personām, kurām ir kādas tiesība uz mantojumu, arī kreditoriem, ir jāpiesaka savi prasījumi. Ja sludinājumā noteiktais termiņš ir 3 mēneši, jāatceras: ja termiņa pēdējā diena ir sestdiena, svētdiena vai likumā noteikta svētku diena, par termiņa pēdējo dienu skaitāma nākamā darba diena. Tātad konkrētajos apstākļos termiņa pēdējā diena ir nevis 01.06.2019., kas ir sestdiena, bet gan 03.06.2019. jeb nākamā darba diena līdz pulksten 24.00. Kreditors ir izpildījis normatīvo aktu prasības, ja ir pieteicis savu pretenziju termiņā: līdz 03.06.2019. plkst. 24.00. Pretenzijas pieteikšanas datums un datums, kurā zvērināts notārs ir reģistrējis sūtījumu savā lietvedībā, var atšķirties, piemēram, ja, kreditors pretenziju pieteicis pēdējā termiņa dienā jau pēc notāra darba laika beigām. Kreditora pretenzijas pieteikšanas datumu var pārbaudīt, piemēram, ar pasta spiedogu uz aploksnes, ar elektroniskā pasta sūtījuma datumu. Jāatceras, ka zvērināts notārs iesniegto kreditora pretenziju pamatotību nepārbauda, līdz ar to jums kā mantiniekam pašam jāizvērtē pieteiktās kreditora pretenzijas pamatotība pēc būtības.