TĒMA: Mājoklis

Vai var iekasēt maksu par stāvvietu

J
jautā:
16. februārī, 2020
Jana

Vai pārvaldnieks DzĪKS ir tiesīgs ik gadu pieprasīt maksu 10 eiro par izsniegtajām auto stāvēšanas atļaujām daudzdzīvokļu dzīvojamās ēkas pagalmā, kur zeme ir kopīpašums? Dzīvokļu īpašnieku kopība nav deleģējusi pārvaldniekam pilnvarojumu iekasēt maksu.

A
atbild:
24. februārī, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jolanta Kramerovska, zvērināta advokāte

Saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likuma 4. panta noteikumiem kopīpašumā ietilpst arī zeme, uz kuras atrodas attiecīgā dzīvojamā māja, ja tas nepieder citai personai. Atbilstoši šī paša likuma 16. panta 2. daļas noteikumiem tikai dzīvokļu īpašnieku kopība ir tiesīga noteikt:

2) kopīpašumā esošās daļas lietošanas kārtību dzīvokļu īpašnieku starpā;

6) kopīpašumā esošās daļas nodošanu lietošanā;

7) kopīpašumā esošās daļas pārvaldīšanas formu.

Ja šāds dzīvokļu īpašnieku lēmums par kopīpašuma zemes izmantošanu un maksas iekasēšanu nav pieņemts, tad maksas iekasēšana nav pamatota.