E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 19410
Lasīšanai: 3 minūtes

Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts apgādnieka zaudējuma gadījumā

J
jautā:
14. februārī, 2020
Natālija

Jautājums par apgādnieka zaudējuma pensijas saņemšanu. Esmu mamma 13 gadus vecai meitai. Tēvs ir miris kopš 2019. gada augusta. Ar tēvu nebijām oficiāli laulāti un arī nedzīvojām kopā. Zinu, ka viņam vēl ir 3 vai pat 4 bērni. Uzturlīdzekļus saņēmu no valsts, nevis no viņa paša; kopš viņš ir miris, vairs nesaņemu neko. Aizgāju uz VSAA rakstīt iesniegumu par apgādnieka zaudējuma pensijas saņemšanu, kuru man atteica piešķirt, paskaidrojot, ka tēva darba stāžs esot bijis 14 un 9 mēneši, nevis 15 gadi. Līdz ar to mums nekādas pensijas un pabalsti nepienākas. Vēlos noskaidrot, vai tiešām Latvijā ir tā, ka bērns neko nevar saņemt?

A
atbild:
26. februārī, 2020
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Dace Prenclava, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Liene Glušaka, Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Saskaņā ar likumu “Par valsts pensijām” tiesības uz apgādnieka zaudējuma pensiju ir mirušā apgādnieka bērniem, ja apgādnieks ir bijis apdrošinātā persona un viņa kopējais apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 15 gadiem. Aprēķinot kopējo apdrošināšanas stāžu, tiek summēts mirušā faktiskais apdrošināšanas stāžs un iespējamais apdrošināšanas stāžs (no mirušā nāves dienas līdz likumā noteiktajam pensijas vecumam).

Savukārt, ja apgādniekam, kurš miris, nav apgādnieka zaudējuma pensijas piešķiršanai nepieciešamā apdrošināšanas stāža, saskaņā ar Valsts sociālo pabalstu likuma normām piešķir valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu apgādnieka zaudējuma gadījumā.

Tiesības uz pabalstu ir Latvijas pilsoņiem, nepilsoņiem, ārvalstniekiem un bezvalstniekiem, kuri zaudējuši apgādnieku un pastāvīgi dzīvo Latvijas teritorijā. Taču tiesību uz pabalstu nav personām, kuras Latvijā saņēmušas termiņuzturēšanās atļauju.

Ja persona saņem citas valsts pensiju, kas ir vienāda ar valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēru vai to pārsniedz, valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu nepiešķir.

Personai, kura saņem citas valsts pensiju, kas nesasniedz valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēru, piešķiramo valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu samazina par summu, kas atbilst citas valsts piešķirtās pensijas apmēram.

Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apgādnieka zaudējuma gadījumā minimālais apmērs katram bērnam mēnesī ir:

  • līdz sešu gadu vecumam (ieskaitot): 92,50 eiro;
  • līdz sešu gadu vecumam (ieskaitot) bērnam ar invaliditāti kopš bērnības: 106,72 eiro;
  • no septiņu gadu vecuma: 111,00 eiro.
Labs saturs
7
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 121 jautājumu. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU