E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 19086
Lasīšanai: 4 minūtes
5
5

Ar tiesu izpildītāju ir jākomunicē

J
jautā:
10. janvārī, 2020
Katrina

Labdien! Mani ikmēneša ienākumi ir 115 eiro, pat mazāk. Šī nauda ir bērna uzturlīdzekļi (103 eiro) un vecāku pabalsts (11,38 eiro). Pati nestrādāju. Decembrī tika ieskaitīti alimenti, bet es saņēmu tikai 58 eiro, jo bija 3 rīkojumi no tiesu izpildītājiem un VID inkaso. Trīs reizes tika noņemti 15 eiro. Ko man tagad darīt? Kur jāvēršas, lai nenoņem alimentus? Tagad pat par bērnudārzu nevaru samaksāt. Tiesu izpildītājs pateica, ka man ir daudzi banku konti. Bet tie jau gadiem stāv bloķēti un nekas tur sen neienāk. Tikai LPNS ir aktīvs.

A
atbild:
29. janvārī, 2020

Nezinot visus lietas apstākļus, ir grūti sniegt pilnvērtīgu atbildi.

Ja tiesu izpildītājs ir vērsis piedziņu uz naudas līdzekļiem, uz ko pēc likuma nedrīkst vērst piedziņu, tiesu izpildītāju par to ir rakstveidā jāinformē. Ir maldīgi domāt, ka tiesu izpildītājam ir zināma visa informācija par Jūsu finanšu līdzekļiem, kas tiek ieskaitīti Jūsu kontā. Tā nav. Tiesu izpildītājs neredz parādnieka konta saturu.

Konkrētajā situācijā visdrīzāk šie minētie 15 eiro ir bankas komisija par to, ka banka pieņem izpildei tiesu izpildītāja rīkojumu.

Summas, uz kurām nevar vērst piedziņu, ir noteiktas Civilprocesa likuma 596. pantā. Piedziņu nevar vērst uz:

1) atlaišanas pabalstu, apbedīšanas pabalstu, vienreizēju pabalstu mirušā laulātajam, valsts sociālajiem pabalstiem, valsts atbalstu ar celiakiju slimam bērnam, apgādnieka zaudējuma pensiju un atlīdzību par apgādnieka zaudējumu;

2) kompensācijas izmaksām par darbiniekam piederošo instrumentu nolietošanos un citām kompensācijām saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas regulē darba tiesiskās attiecības;

3) darbiniekam izmaksājamām summām sakarā ar komandējumu, pārcelšanu un nosūtīšanu darbā uz citu apdzīvotu vietu;

4) sociālās palīdzības pabalstiem;

5) bērna uzturlīdzekļiem Ministru kabineta noteikto minimālo bērna uzturlīdzekļu apmērā, kurus, pamatojoties uz tiesas nolēmumu vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas lēmumu, maksā viens no vecākiem, kā arī uz Uzturlīdzekļu garantiju fonda izmaksājamiem bērna uzturlīdzekļiem.

Parādnieka pienākumi ir noteikti Civilprocesa likuma 552. pantā:

(1) Parādnieks pēc uzaicinājuma ierodas pie tiesu izpildītāja un sniedz paskaidrojumus par savu mantisko stāvokli un darbavietu, vienlaikus informējot par summām, uz kurām nevar vērst piedziņu (596. pants).

(2) Parādnieks paziņo tiesu izpildītājam par darbavietas vai deklarētās dzīvesvietas, deklarācijā norādītās papildu adreses vai dzīvesvietas maiņu nolēmuma izpildes laikā, kā arī par papildu ienākumu avotiem.

(3) Ja parādnieks pēc uzaicinājuma neierodas pie tiesu izpildītāja, atsakās dot paskaidrojumus vai nesniedz likumā noteiktās ziņas, tiesu izpildītājs var griezties tiesā, lai tā izlemtu jautājumu par šīs personas atbildību. Tiesa var pieņemt lēmumu par parādnieka atvešanu piespiedu kārtā, kā arī uzlikt viņam naudas sodu: fiziskajai personai līdz 80 eiro, bet amatpersonai – līdz 360 eiro. Par tiesas lēmumu var iesniegt blakus sūdzību.

(4) Ja tiek konstatēts, ka parādnieks sniedzis nepatiesas ziņas, tiesu izpildītājs nosūta iesniegumu prokuroram.

Labs saturs
5
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU