E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 19023
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1

Zemes piespiedu nomas attiecības

J
jautā:
08. janvārī, 2020
Kri

Sveicināti! Ja zemes īpašnieks ir viena persona un objekta (garāžas) īpašnieks cita persona, vai zemes īpašnieks var pieprasīt samaksu (nomas maksu) garāžas īpašniekam? Kādas vēl tiesības šajā gadījumā ir zemes īpašniekam?

A
atbild:
16. janvārī, 2020

Saskaņā ar Civillikuma 994. pantu par nekustama īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatā. Tātad, ja minētais garāžas īpašums ir reģistrēts zemesgrāmatā, tad tā īpašniekam pastāv tiesiski pienākumi pret zemes īpašnieku.

Savukārt, ja minētais garāžas īpašums nav reģistrēts zemesgrāmatā, tad Civillikuma 875. pants nosaka valdījuma definīciju: valdījums ir tiesībām atbilstoša faktiska vara. 876. pants noteic, ka lietas valdījums ir īpašuma tiesībai atbilstoša faktiska vara pār lietu. Tas pastāv, kad ķermeniska lieta faktiski atrodas kādas personas pilnīgā varā un kad šī persona izrāda gribu rīkoties ar lietu līdzīgi īpašniekam.

Tādējādi zemesgrāmatā nereģistrēto nekustamo īpašumu īpašnieki šobrīd ir atzīstami par attiecīgo īpašumu faktiskajiem valdītājiem.

Piespiedu nomas tiesiskās attiecības ir saistību tiesības. Atbilstoši Civillikuma 1402. pantam saistību tiesības rodas vai nu no tiesiska darījuma, vai no neatļautas darbības, vai pēc likuma. Piespiedu nomas tiesiskās attiecības pastāv piespiedu dalītā īpašuma gadījumos, kad uz zemes uzcelta ēka vai būve ir patstāvīgs īpašuma objekts un pieder citai personai, nevis zemes īpašniekam. Šādās situācijās, lai ēkas īpašnieks varētu izmantot savu īpašuma tiesību uz ēku, ir nepieciešams, ka tā lietošanā ir ēkai nepieciešamā zeme. Tādēļ piespiedu dalītā īpašuma gadījumos likums paredz, ka iesaistīto pušu starpā pastāv piespiedu nomas tiesiskās attiecības.

Jums kā zemes īpašniekam ir tiesības celt prasību tiesā par zemes nomas līguma noslēgšanu un zemes piespiedu nomas maksas noteikšanu (ja lietā pušu starpā pastāv strīds par tās apmēru). Ar šo ir saprotams, ka zemes īpašniekam ir tiesības prasīt gan nomas līguma noslēgšanu, gan faktisko nomas tiesisko attiecību atzīšanu, gan arī strīdu izšķiršanu par nomas līguma būtiskajām sastāvdaļām (nomas maksas apmēru) un parāda piedziņu (ja tādi ir).

Normatīvo aktu uzskaitījums un analīze, kā arī minētā jautājuma pētniecības problemātika ir apskatīta Tieslietu ministrijas mājaslapā publicētajā rakstā “Piespiedu nomas tiesisko attiecību aktuālie jautājumi”.

Par zemes piespiedu nomas maksas apmēru un problemātiku vairāk varat uzzināt LV portāla rakstā “Zemes piespiedu nomas samazinājuma normas atzīst par neatbilstošām Satversmei”.

Likuma “Par nekustamā īpašuma nodokli” 1. panta 1. daļa noteic, ka ar nekustamā īpašuma nodokli apliek ķermeniskas lietas, kuras atrodas Latvijas Republikas teritorijā un kuras nevar pārvietot no vienas vietas uz citu, tās ārēji nebojājot, – zemi, ēkas, arī Kadastra informācijas sistēmā reģistrētas, bet ekspluatācijā nenodotas ēkas un inženierbūves. Tādējādi, ja par minētajām garāžām Jums tiek aprēķināts nekustamā īpašuma nodoklis (kā par ēkām vai būvēm), tad Jums ir atprasījuma tiesības pieprasīt minētā nodokļa atmaksu no ēkas/būves īpašnieka vai valdītāja. Šis princips piemērojams arī attiecībā uz zemes nodokļa proporcionālo daļu, ko aizņem garāžas.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 102 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU