TĒMA: Satiksme

CSN jāievēro visur, kur iespējama transporta kustība

J
jautā:
06. janvārī, 2020
Maija

Ar kādu ātrumu transporta līdzeklis (automašīna, mopēds, kvadricikls) drīkst pārvietoties Rīgas meža masīvos (meža takas, meža negrantēts ceļš)?

A
atbild:
07. februārī, 2020
Linda Ņikona
LV portāls

Ceļu satiksmes likuma prasības (CSL) ir jāievēro visur, kur iespējama transporta kustība.

CSL 25. panta trešā daļa paredz, ka transportlīdzekļa vadītājam jāievēro CSL, Ceļu satiksmes noteikumu (CSN) un citu ceļu satiksmi reglamentējošu normatīvo aktu prasības, pārvietojoties pa ceļiem, kā arī pa citām vietām, kurās iespējama transporta kustība.

Prasības, kas attiecas uz transportlīdzekļa braukšanas ātrumu, noteiktas CSN 9. nodaļā (99–106. punkts):

  • transportlīdzekļa vadītājam jābrauc ar ātrumu, kas nepārsniedz noteiktos ierobežojumus, ņemot vērā ceļu satiksmes intensitāti, transportlīdzekļa un kravas īpatnības un stāvokli, kā arī ceļa un meteoroloģiskos apstākļus (īpaši redzamību braukšanas virzienā);
  • ja izveidojas ceļu satiksmei bīstami šķēršļi vai citas briesmas, kuras transportlīdzekļa vadītājs spēj pamanīt, viņam jāsamazina braukšanas ātrums vai pilnīgi jāaptur transportlīdzeklis, vai, neradot bīstamību citiem ceļu satiksmes dalībniekiem, šķērslis jāapbrauc;
  • apdzīvotās vietās visu transportlīdzekļu braukšanas ātrums nedrīkst pārsniegt 50 km/h, bet dzīvojamās zonās, daudzdzīvokļu namu pagalmos, degvielas uzpildes staciju un stāvvietu teritorijās – 20 km/h.
  • ārpus apdzīvotām vietām transportlīdzekļu braukšanas ātrums nedrīkst pārsniegt: 1) motocikliem, tricikliem, kvadricikliem, vieglajiem automobiļiem, kravas automobiļiem, kuru pilna masa nepārsniedz 7,5 t, un autobusiem – 90 km/h; 2) automobiļiem un autobusiem, velkot piekabi, un kravas automo­biļiem, kuru pilna masa pārsniedz 7,5 t, – 80 km/h;
  • ceļa posmos, kur uzstādītas attiecīgas ceļa zīmes, transportlīdzekļi, ievērojot pirmajā punktā minētos nosacījumus, drīkst braukt ar ātrumu, kas nepārsniedz ceļa zīmē norādīto ātrumu;
  • citos gadījumos, kas nav minēti trešajā un ceturtajā punktā, transportlīdzekļu braukšanas ātrums nedrīkst pārsniegt: 1) pārvadājot pasažierus ārpus kabīnes speciāliem darbiem paredzētos kravas automobiļos, kuru furgona tipa kravas telpā ir ierīkotas pasažieru sēdvietas, – 60 km/h; 2) velkot mehāniskos transportlīdzekļus, – 50 km/h; 3) velkot CSN minētos tehnoloģiskos agregātus – piekabes, – 40 km/h; 4) braucot pa ceļu, kas apzīmēts ar 552. ceļa zīmi (“Ātrgaitas ceļš”), motocikliem, tricikliem, kvadricikliem, vieglajiem automobiļiem un kravas automobiļiem, kuru pilna masa nepārsniedz 7,5 t, – 110 km/h, autobusiem – 100 km/h, automobiļiem un autobusiem, velkot piekabi, un kravas automobiļiem, kuru pilna masa pārsniedz 7,5 t, – 90 km/h, bet laikposmā no 1. decembra līdz 1. martam visiem minētajiem transportlīdzekļiem – 90 km/h; 5) braucot pa ceļu ar grants vai šķembu segumu, – 80 km/h; 6) mopēdiem – 45 km/h.

Atbilstoši CSN 104. punktam transportlīdzekļa vadītājam aizliegts:

  • pārsniegt transportlīdzekļa izgatavotāja noteikto maksimālo braukšanas ātrumu;
  • pārsniegt braukšanas ātrumu, kāds norādīts pazīšanas zīmē uz transportlīdzekļa;
  • traucēt ceļu satiksmi, bez vajadzības braucot ar pārāk mazu ātrumu;
  • strauji bremzēt, ja tas nav nepieciešams ceļu satiksmes drošībai.