TĒMA: Reģistri

Dzīvesvietu vienlaikus nevar deklarēt gan Latvijā, gan ārvalstīs

J
jautā:
01. decembrī, 2019
Liene

Vai es varu vienlaikus deklarēties gan Latvijā, gan ārvalstīs? Esmu Latvijas pilsone, dzīvoju ārzemēs divus gadus, saņemu invaliditātes pensiju no Latvijas.

A
atbild:
27. janvārī, 2020
Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde
Ģirts Pommers, Personāla vadības un sabiedrisko attiecību departamenta direktora vietnieks, sabiedrisko attiecību vadītājs

Dzīvesvietas deklarēšanas likums attiecas uz personām, kuru dzīvesvieta ir Latvijā. Minētā likuma 6. panta piektajā daļā noteikts: ja personas dzīvesvieta ir ārvalstī, dzīvesvietas deklarēšanas pienākums ir izpildīts, ja dzīvesvietas deklarētājs sniedzis ziņas par dzīvesvietu Iedzīvotāju reģistra likumā noteiktajā kārtībā.

Tas nozīmē – ja persona uzturas ārpus Latvijas ilgāk par trīs mēnešiem, tad personai saskaņā ar Iedzīvotāju reģistra likuma 15. panta otro daļu ir pienākums paziņot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei (PMLP) par savu dzīvesvietas adresi ārvalstī.

Paziņojot par dzīvesvietas adresi ārvalstī, ziņas par personas deklarēto adresi Latvijā Iedzīvotāju reģistrā tiek automātiski aizstātas ar ziņām par jauno dzīvesvietas adresi ārvalstī.

Ņemot vērā minēto, personai nav iespējams vienlaikus deklarēt dzīvesvietu gan Latvijā, gan ārvalstīs.