Darbinieka pāreja uz citu saistīto uzņēmumu. Kas jāņem vērā?

J
jautā:
21. novembrī, 2019
Viktorija

Labdien! Kas notiek ar darbinieka uzkrāto atvaļinājumu, ja darbinieks no viena saistītā uzņēmuma pāriet strādāt uz citu saistīto uzņēmumu? Vai viņam tiks izmaksāta kompensācija, un vai uzkrātās dienas saglabājas un pāriet uz citu uzņēmumu? Paldies!

A
atbild:
09. decembrī, 2019
Valsts darba inspekcija
Dace Stivriņa, Darba tiesību nodaļas Konsultatīvā centra vadītāja

Ja darbinieks pāriet no viena saistītā uzņēmuma uz citu, ir jāvērtē, kā notiek pāriešana.

  • Vai katrs uzņēmums ir patstāvīga juridiska persona ar savu reģistrācijas numuru?
  • Vai darba tiesiskās attiecības ar vienu uzņēmumu tiek pārtrauktas un ar otru uzņēmumu dibinātas no jauna?

Ja darba tiesiskās attiecības ar vienu uzņēmumu tiek pārtrauktas, tad, pārtraucot darba tiesiskās attiecības, darbiniekam ir tiesības saņemt atlīdzību par neizmantoto atvaļinājumu.

Otrs variants varētu būt, ka starp diviem saistītajiem uzņēmumiem ir noslēgta savstarpēja rakstiska vienošanās, ka darbinieks pāriet uz otru saistīto uzņēmumu, saglabājot pirmajā saistītajā uzņēmumā iegūtās sociālās garantijas, arī periodu par neizmantoto ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, un tiek mainīts tikai darba devēja nosaukums. Ja ir šādi nosacījumi, nav jāizmaksā atlīdzība par neizmantoto ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, jo darbiniekam saglabājas iepriekšējās sociālās garantijas.

Darbiniekam ir jābūt skaidriem nosacījumiem par viņa pāriešanu uz citu saistīto uzņēmumu. Informācija par nosacījumiem ir jāsniedz pašreizējam darba devējam, vai arī darbiniekam pašam tas darba devējam jājautā.