E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 18610
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Reģistri
1
1

Ko darīt, ja dzimšanas apliecībā norādīts fiktīvs tēvs

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
20. novembrī, 2019
Anda

Esmu dzimusi 1983. gadā. Dzimšanas apliecībā kā tēvs ierakstīta persona, kuras vārds neatbilst mana bioloģiskā tēva vārdam, uzvārds – mātes laulībā iegūtais uzvārds. Vecāki – māte un tēvs – piedzimšanas laikā bija un joprojām ir laulībā. Tēvs nekad nav noliedzis mani kā savu meitu. Pārbaudot datus portāla www.latvija.lv sadaļā “Mani dati Iedzīvotāju reģistrā”, ieraudzīju, ka iekļauta informācija tikai par manu māti. Kurš ieraksts ir primārs: ieraksts dzimšanas apliecībā vai aktuālie dati, kas pieejami Iedzīvotāju reģistrā? Kā rīkoties, lai atrisinātu šo situāciju un labotu tēva vārdu dzimšanas apliecībā, vai arī gadījumā, ja aktuāls ir ieraksts Iedzīvotāju reģistrā, papildinātu ierakstu ar tēva vārdu un uzvārdu?

A
atbild:
03. februārī, 2020
Edīte Brikmane
LV portāls

Vispirms atvainojamies par to, ka atbilde bija jāgaida tik ilgi. Situācija ir diezgan sarežģīta, jo nav skaidrs, kā tā varēja izveidoties vai arī jautājumā nav izklāstīti visi fakti. Pēc sniegtā situācijas apraksta spriežot, ja bērna dzimšanas brīdī māte bija laulībā, tad ieraksts par tēvu dzimšanas apliecībā būtu bijis jāveic pēc paternitātes prezumpcijas saskaņā ar Latvijas PSR Laulības un ģimenes kodeksa 53. pantu “Bērna izcelšanās noteikšana, ja vecāki ir savstarpējā laulībā”. Atbilstoši tam par bērna mātei laulībā dzimušā bērna tēvu pēc vispārīgiem noteikumiem par paternitātes prezumpciju tika ierakstīts bērna mātes vīrs neatkarīgi no mātes vīra gribas un vēlēšanās. Taču tā nav noticis.

Jautājumā aprakstītā situācija būtu iespējama, ja vecāki bērna piedzimšanas brīdī vēl nebūtu bijuši laulāti. Proti, tādā gadījumā ieraksts par tēvu dzimšanas apliecībā būtu veikts saskaņā ar LPSR Laulības un ģimenes kodeksa 58. pantu “Ieraksts par bērna tēvu, ja nav noteikta paternitāte”. Atbilstoši tam, ja bērns piedzimis mātei, kas nav laulībā, un ja nav vecāku kopēja pieteikuma vai tiesas sprieduma par paternitātes noteikšanu, ierakstu par bērna tēvu dzimšanas aktu grāmatā izdarīja ar mātes uzvārdu, savukārt bērna tēva vārdu un tēvavārdu ierakstīja pēc viņas norādījuma, nepārbaudot, vai tas atbilst reālai personai.

Ieraksts par bērna tēvu saskaņā ar šo pantu bija fiktīvs ar mērķi aizsargāt bērna intereses, proti, neparādīt, ka attiecīgajam pilsonim tēvs nav konstatēts likumā paredzētajā kārtībā. Šāds ieraksts, kas izdarīts saskaņā ar 58. pantu, nerada tiesiskas sekas personai, kuras vārds, uzvārds, tēvavārds sakrīt ar bērnam ierakstīto, jo bērna tēvs nav konstatēts likumā paredzētajā kārtībā.

Tā kā jautājumā norādīts, ka vecāki bērna piedzimšanas brīdī bija laulāti, tas varētu liecināt par to, ka, iespējams, ir pieļauta kāda kļūda. Ņemot vērā, ka Iedzīvotāju reģistrā nav ziņu par personas tēvu un dzimšanas apliecībā ir norādīta fiktīva persona, tas nozīmē, ka personai nav noteikta paternitāte.

Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likuma 44. panta otrā daļa paredz, ka dzimtsarakstu nodaļa civilstāvokļa aktu reģistra ierakstā labo kļūdas un ieraksta trūkstošās vai jaunas ziņas saskaņā ar ieinteresētās personas iesniegumu, ja civilstāvokļa akts reģistrēts dzimtsarakstu iestādē, ja ieraksta labošanai vai papildināšanai ir pietiekams pamats un ja nav strīda starp ieinteresētajām personām.

Tas nozīmē, ka sākotnēji Jums būtu jādodas uz dzimtsarakstu nodaļu, kurā tika reģistrēta dzimšana, un jālūdz labot kļūdu. Savukārt, ja dzimtsarakstu nodaļa secinās, ka nav pietiekama pamata labot vai papildināt civilstāvokļa aktu reģistra ierakstu vai starp ieinteresētajām personām ir strīds, vai civilstāvokļa aktu reģistra ieraksts ir izdarīts ārvalstī, civilstāvokļa aktu reģistra ierakstu labo vai papildina, pamatojoties uz tiesas spriedumu.

Ja ieraksts par bērna tēvu tomēr izdarīts saskaņā ar LPSR Laulības un ģimenes kodeksa 58. pantu, Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likuma 44. panta ceturtā daļa paredz, ka to anulē, pamatojoties uz dzimtsarakstu nodaļas amatpersonas atzinumu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 176 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU