Labdien! Vēlējos uzzināt, kā Latvijā notiek invaliditātes kārtošanas process, ja persona dzīvo ārzemēs un viņai ir epilepsija, kas jau gadiem nepadodas medikamentu ārstniecībai. Vai persona var šādu lietu nokārtot no tālienes, un kādi dokumenti personai ir jāgādā (piemēram, neirologa regulāri sūtītās vēstules utt.)? Vai ir iespēja šādu informāciju atbilstošajai iestādei nogādāt elektroniski? Paldies!
Latvijā invaliditātes noteikšanas kārtību reglamentē Ministru kabineta 2014. gada 23. decembra noteikumi Nr. 805 “Noteikumi par prognozējamas invaliditātes, invaliditātes un darbspēju zaudējuma noteikšanas kritērijiem, termiņiem un kārtību”.
Informācija par invaliditātes un darbspēju ekspertīzi ir izklāstīta Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) mājaslapā.
Ekspertīzi komisija veic:
Ģimenes vai ārstējošais ārsts sagatavo medicīnisko informāciju par savu pacientu, aizpildot nosūtījumu uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisiju (veidlapa Nr. o88/u).
Lai veiktu invaliditātes un darbspēju ekspertīzi, persona vai tās likumiskais pārstāvis attiecīgajā VDEĀVK nodaļā iesniedz iesniegumu. To var izdarīt personīgi, elektroniska dokumenta formā atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu vai nosūtīt pa pastu. Iesniegumam pievieno šādus dokumentus:
Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija piedāvā dažādas iespējas saziņai:
Valsts komisijas teritoriālo struktūrvienību kontaktinformācija un cita aktuāla un noderīga informācija pieejama Valsts komisijas interneta vietnes sadaļā “Kontakti”.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!