Kam jākopj ezers un tā krasts

J
jautā:
16. septembrī, 2019
Jānis

Vēlos noskaidrot, kā pienākums ir sakopt ezeru un tā krastu – neļaut ezeram aizaugt (krastā aug biezi krūmi, ir krituši koki, ūdenī ir niedres, aļģes u. tml.), kā arī attīrīt no dažāda veida mēsliem (gan krastā, gan pašā ezerā). Konkrētais ezers nav minēts publisko ezeru un upju sarakstā. Ezera gultne saskaņā ar kadastra informāciju pieder pašvaldībai, bet ezeram pieguļošā teritorija sastāv no vairākiem zemesgabaliem, kas pieder gan juridiskai personai, gan pašvaldībai. Ezers atrodas pilsētas teritorijā.

A
atbild:
23. septembrī, 2019

Ja ezers ir pašvaldības īpašumā, pašvaldībai ir pienākums to apsaimniekot (tas attiecas arī uz citām pašvaldībai piederošām zemes vienībām krastā). Tas izriet no likuma “Par pašvaldībām” 14. panta otrās daļas 3. punkta, un saskaņā ar šī likuma 15. panta pirmās daļas 2. punktu šis pienākums ir nepieciešams, lai pildītu pašvaldībai noteiktās funkcijas gādāt par savas administratīvas teritorijas labiekārtošanu un uzturēšanu. Turklāt ezera apsaimniekošanā jāņem vērā vides aizsardzības prasības, ko pamatā regulē Ūdens apsaimniekošanas likums, arī dabas aizsardzības u. c. nosacījumi.

Konkrēta ezera apsaimniekošana var būt noteikta tā ekspluatācijas noteikumos, ja tādi ir izstrādāti.