E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17743
Lasīšanai: 5 minūtes
4
4

Ja pusaudzis sistemātiski izdara administratīvos pārkāpumus

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
13. augustā, 2019
Agnese

Vai pusaudzim invalīdam par pārkāpumiem var piespriest piespiedu darbu? Ir bijušas 5 reizes, kad diskotēkā policija ir pieaicinājusi uz alkohola pārbaudi, kā arī tāpēc, ka nepilngadīgs atrodas ārpus mājas. Pusaudzim 17 gadu. Protams, ka ir mazliet lietots alkohols, kā jau diskotēkās. Nav nekādu citu pārkāpumu. Pusaudzis atsakās braukt strādāt. Vai tiešām puisi par to var aizsūtīt uz koloniju, neņemot vērā, ka viņš ir invalīds. Viņam nav redzamu defektu, bet ir ar nervu sistēmu saistītas problēmas (epilepsija utt). Un vai komisijai ir tiesības traucēt gan vecākus, gan pusaudzi ar šo pārkāpumu izskatīšanas lietām un sodiem?

A
atbild:
22. augustā, 2019
Linda Ņikona
LV portāls

Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (LAPK) 12. pantu pie administratīvās atbildības saucamas personas, kuras līdz administratīvā pārkāpuma izdarīšanas brīdim sasniegušas 14 gadu vecumu.

Papildus LAPK 12.pantā paredzēts, ka nepilngadīgajiem vecumā no 14 līdz 18 gadiem par administratīvo pārkāpumu izdarīšanu piemēro audzinoša rakstura piespiedu līdzekļus. Administratīvo sodu nepilngadīgajam vecumā no 14 līdz 18 gadiem piemēro, ja audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa piemērošana konkrētajā gadījumā nav lietderīga.

Viens no apstākļiem, kas mīkstina atbildību par administratīvo pārkāpumu, ir tas, ka šo pārkāpumu izdarījis nepilngadīgais.

Lai izlemtu jautājumu par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu nepilngadīgajam, administratīvā pārkāpuma lietu nosūta izskatīšanai pašvaldības administratīvajai komisijai pēc nepilngadīgā dzīvesvietas.

Saskaņā ar LAPK 275. pantu, izskatot lietu par administratīvo pārkāpumu, institūcija (amatpersona) pieņem vienu no šādiem lēmumiem:

  • par administratīvā soda uzlikšanu;
  • par lietvedības izbeigšanu;
  • par administratīvā pārkāpuma lietas nosūtīšanu pašvaldības administratīvajai komisijai jautājuma izlemšanai par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu nepilngadīgajam.

Proti, ja lietu izskata pašvaldības administratīvā komisija, tā var pieņemt arī lēmumu par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu nepilngadīgajiem.

LAPK paredzēts, ka tikai administratīvo arestu kā soda veidu nevar piemērot personai, kura nav sasniegusi 18 gadu vecumu, ir pirmās vai otrās grupas invalīds, grūtniece, kā arī personai, kura ir vienīgais aizbildnis bērnam.

Saskaņā ar LAPK 32. pantu, uzliekot sodu, ņem vērā izdarītā pārkāpuma raksturu, pārkāpēja personību, viņa vainas pakāpi, mantisko stāvokli, atbildību mīkstinošos un pastiprinošos apstākļus.

Tas, ka Jūsu nepilngadīgais dēls sistemātiski lieto alkoholu, proti, atkārtoti izdara LAPK paredzētu pārkāpumu, drīzāk ir vainu pastiprinošs apstāklis, jo īpaši, ja viņš atsakās izciest viņam piemēroto sodu. Tieši šī iemesla dēļ, visticamāk, tiek iesaistīta pašvaldība, kas meklē piemērotāko audzinoša rakstura piespiedu līdzekli. Arī Jums kā mātei vajadzētu izmantot iespēju un sadarboties ar pašvaldību, lai atrastu efektīvāko veidu, kas pusaudzim palīdzētu saprast savas rīcības sekas un nest atbildību.

Arī Bērnu tiesību aizsardzības likuma 58. pants paredz, ka likumpārkāpumu profilakses darbu ar bērniem veic pašvaldība sadarbībā ar bērnu vecākiem, izglītības iestādēm, valsts policiju, Valsts probācijas dienestu, ja bērns ir probācijas klients, sabiedriskajām organizācijām un citām iestādēm.

Pašvaldība profilakses lietu iekārto un uzvedības sociālās korekcijas programmu izstrādā katram bērnam, kurš:

  • izdarījis noziedzīgu nodarījumu;
  • atzīts par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, bet sods nav saistīts ar brīvības atņemšanu;
  • atbrīvots no kriminālatbildības;
  • atbrīvots no ieslodzījuma vai soda izciešanas vietas;
  • izdarījis Krimināllikumā paredzētās prettiesiskās darbības pirms 14 gadu vecuma sasniegšanas;
  • vairāk nekā divas reizes izdarījis Administratīvo pārkāpumu kodeksā paredzētās prettiesiskās darbības;
  • ubago, klaiņo vai veic citas darbības, kas var novest pie prettiesiskas rīcības.
Labs saturs
4
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 165 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU