Vai pusaudzim invalīdam par pārkāpumiem var piespriest piespiedu darbu? Ir bijušas 5 reizes, kad diskotēkā policija ir pieaicinājusi uz alkohola pārbaudi, kā arī tāpēc, ka nepilngadīgs atrodas ārpus mājas. Pusaudzim 17 gadu. Protams, ka ir mazliet lietots alkohols, kā jau diskotēkās. Nav nekādu citu pārkāpumu. Pusaudzis atsakās braukt strādāt. Vai tiešām puisi par to var aizsūtīt uz koloniju, neņemot vērā, ka viņš ir invalīds. Viņam nav redzamu defektu, bet ir ar nervu sistēmu saistītas problēmas (epilepsija utt). Un vai komisijai ir tiesības traucēt gan vecākus, gan pusaudzi ar šo pārkāpumu izskatīšanas lietām un sodiem?
Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (LAPK) 12. pantu pie administratīvās atbildības saucamas personas, kuras līdz administratīvā pārkāpuma izdarīšanas brīdim sasniegušas 14 gadu vecumu.
Papildus LAPK 12.1 pantā paredzēts, ka nepilngadīgajiem vecumā no 14 līdz 18 gadiem par administratīvo pārkāpumu izdarīšanu piemēro audzinoša rakstura piespiedu līdzekļus. Administratīvo sodu nepilngadīgajam vecumā no 14 līdz 18 gadiem piemēro, ja audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa piemērošana konkrētajā gadījumā nav lietderīga.
Viens no apstākļiem, kas mīkstina atbildību par administratīvo pārkāpumu, ir tas, ka šo pārkāpumu izdarījis nepilngadīgais.
Lai izlemtu jautājumu par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu nepilngadīgajam, administratīvā pārkāpuma lietu nosūta izskatīšanai pašvaldības administratīvajai komisijai pēc nepilngadīgā dzīvesvietas.
Saskaņā ar LAPK 275. pantu, izskatot lietu par administratīvo pārkāpumu, institūcija (amatpersona) pieņem vienu no šādiem lēmumiem:
Proti, ja lietu izskata pašvaldības administratīvā komisija, tā var pieņemt arī lēmumu par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu nepilngadīgajiem.
LAPK paredzēts, ka tikai administratīvo arestu kā soda veidu nevar piemērot personai, kura nav sasniegusi 18 gadu vecumu, ir pirmās vai otrās grupas invalīds, grūtniece, kā arī personai, kura ir vienīgais aizbildnis bērnam.
Saskaņā ar LAPK 32. pantu, uzliekot sodu, ņem vērā izdarītā pārkāpuma raksturu, pārkāpēja personību, viņa vainas pakāpi, mantisko stāvokli, atbildību mīkstinošos un pastiprinošos apstākļus.
Tas, ka Jūsu nepilngadīgais dēls sistemātiski lieto alkoholu, proti, atkārtoti izdara LAPK paredzētu pārkāpumu, drīzāk ir vainu pastiprinošs apstāklis, jo īpaši, ja viņš atsakās izciest viņam piemēroto sodu. Tieši šī iemesla dēļ, visticamāk, tiek iesaistīta pašvaldība, kas meklē piemērotāko audzinoša rakstura piespiedu līdzekli. Arī Jums kā mātei vajadzētu izmantot iespēju un sadarboties ar pašvaldību, lai atrastu efektīvāko veidu, kas pusaudzim palīdzētu saprast savas rīcības sekas un nest atbildību.
Arī Bērnu tiesību aizsardzības likuma 58. pants paredz, ka likumpārkāpumu profilakses darbu ar bērniem veic pašvaldība sadarbībā ar bērnu vecākiem, izglītības iestādēm, valsts policiju, Valsts probācijas dienestu, ja bērns ir probācijas klients, sabiedriskajām organizācijām un citām iestādēm.
Pašvaldība profilakses lietu iekārto un uzvedības sociālās korekcijas programmu izstrādā katram bērnam, kurš:
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!