Vai drīkst nodarbināt ārvalstu studentus

J
jautā:
07. augustā, 2019
GITA

Labdien! Pārstāvu mazumtirdzniecības uzņēmumu un labprāt sadarbotos ar ārvalstu jauniešiem, kuri studē Latvijā. Sakiet, lūdzu, vai ir kādi ierobežojumi ārzemnieku nodarbināšanā? P. S. Ja Jums par to nav informācijas, tad varbūt varat ieteikt kādu citu zinošu cilvēku, kas varētu dot padomu šajā jautājumā?

A
atbild:
19. septembrī, 2019
Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde
Ģirts Pommers, Personāla vadības un sabiedrisko attiecību departamenta direktora vietnieks, sabiedrisko attiecību vadītājs
Linda Ņikona
LV portāls
Nodarbinātības valsts aģentūra
Lāsma Liepiņa, Pakalpojumu departamenta Darba meklēšanas atbalsta nodaļas vecākā eksperte

Latvijas Republikas normatīvie akti izšķir divas ārzemnieku kategorijas:

  • Savienības pilsoņi – ar to saprot gan Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu, gan arī Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valstu (ES27 + Lihtenšteina + Islande + Norvēģija) pilsoņus un Šveices Konfederācijas pilsoņus, kuriem Latvijā ir līdzvērtīgs statuss ar Latvijas Republikas pilsoņiem;
  • trešo valstu pilsoņi, kuru ieceļošanai un nodarbinātībai Latvijā tiek piemēroti papildu nosacījumi.

Savienības pilsoņu nodarbinātībai nav ierobežojumu, bet trešo valstu pilsoņus drīkst pieņemt darbā tikai tad, ja vakance ir brīva vairāk par mēnesiŠādas vakances ir oficiāli jāreģistrē Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) CV un vakanču portālā.

Vienlaikus saskaņā ar Imigrācijas likuma 9. panta 5.1 daļu trešās valsts pilsonim, kurš saņēmis ilgtermiņa vīzu vai termiņuzturēšanās atļauju sakarā ar pilna laika studijām Latvijas Republikā akreditētā izglītības iestādē vai sakarā ar studentu apmaiņu, ir tiesības uz nodarbinātību līdz 20 stundām nedēļā vai 40 stundām nedēļā studiju brīvlaika periodā pie jebkura darba devēja.

Kārtība par brīvās darbavietas reģistrēšanu NVA mājaslapā ir pieejama šeit.

Papildu informāciju par trešo valstu pilsoņu nodarbināšanu var meklēt šeit.

Kompetentā iestāde ārzemnieku nodarbināšanas jautājumos ir Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP).