E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17629
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Nodokļi

Ja gūti ienākumi Norvēģijā, deklarācija jāiesniedz

J
jautā:
01. augustā, 2019
Velga

Labdien! VID mājaslapā atradu šādu skaidrojumu: “Tiem Latvijas rezidentiem, kuriem algota darba ienākumi ir gūti kādā no Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, tie nav jādeklarē gada ienākumu deklarācijā. Savukārt tiem Latvijas rezidentiem, kuri ienākumus gūst valstīs, kas nav Eiropas Savienības dalībvalstis, ir jāiesniedz VID gada ienākumu deklarācija un jādeklarē visi ārvalstīs gūtie ienākumi.” Vai šajā gadījumā Eiropas Ekonomiskās zonas valstis (mani interesē Norvēģija) nav pielīdzināmas ES dalībvalstu nosacījumiem un personai, kas strādā šajā valstī, ir jāiesniedz gada ienākumu deklarācija un jādeklarē visi ārvalstīs gūtie ienākumi? Paldies!

A
atbild:
05. augustā, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

VID mājaslapā ir atrodams arī plašāks skaidrojums un piemēri: informatīvajā materiālā “Ārvalstīs strādājoši Latvijas rezidenti un rezidences statusa noteikšana”, kurā sniegta informācija par nodokļu piemērošanas kārtību fizisko personu – Latvijas rezidentu – ienākumam no algota darba ārvalstīs.

Atbilstoši likumam “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” iedzīvotāju ienākuma nodokli (turpmāk arī nodoklis) maksā fiziskā persona – iekšzemes nodokļu maksātājs (turpmāk – rezidents) –, kas guvusi ienākumu Latvijā un ārvalstīs. Tādējādi Latvijas rezidents, kas kalendāra gadā guvis ienākumus ārvalstī, nodokli no šī ienākuma maksā Latvijā.

Ar nodokli neapliek Latvijas rezidenta algota darba ienākumus:

  • kas gūti citā Eiropas Savienības dalībvalstīvai valstī, ar kuru Latvijai ir noslēgta un stājusies spēkā konvencija par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu (turpmāk – konvencija);
  • ir pakļauti aplikšanai ar iedzīvotāju ienākuma nodokli vai tam analoģisku nodokli.

Minēto nodokļa atbrīvojumu piemēro algota darba ienākumiem, savukārt to nepiemēro ienākumiem, kurus fiziskā persona gūst:

  • strādājot uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa; kā personāls, kuru personāla iznomātājs iznomā personāla nomniekam – Latvijas rezidentam vai nerezidenta pastāvīgajai pārstāvniecībai Latvijā;
  • ārpus darba tiesiskajām attiecībām, piemēram, pensijai, autoratlīdzībai, ienākumam no dividendēm u. c.

Fiziskā persona – Latvijas rezidents – par ienākumiem, kas kalendāra gadā gūti, strādājot darba devēja – ārvalsts nodokļu maksātāja – labā ārpus Latvijas, ne vēlāk kā taksācijas gadam sekojošā gada 1. jūnijā, bet, ja taksācijas gada ienākumi pārsniedz 62 800 eiro (2018. gadā  55 000 eiro), līdz 1. jūlijam iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā gada ienākumu deklarāciju.

Ārvalstīs gūto ienākumu norāda deklarācijas pielikumā D2 “Fiziskās personas (rezidenta) ārvalstīs gūtie ienākumi”. Gada ienākumu deklarācija nav jāsniedz, ja Latvijas rezidents Eiropas Savienības dalībvalstī saņēmis algota darba ienākumu, kas ir pakļauts aplikšanai ar iedzīvotāju ienākuma nodokli vai tam analoģisku nodokli valstī, kurā tas saņemts.

Nodokli aprēķina par gadu.

Piemērs

1) Fiziskā persona A 2018. gadā strādāja Īrijā un guva algota darba ienākumu, kas tika pakļauts aplikšanai ar ienākuma nodokli Īrijā. Par minēto ienākumu nav sniedzama gada ienākumu deklarācija.

2) Fiziskā persona B 2018. gadā strādāja Norvēģijā un guva algota darba ienākumu, kas tika pakļauts aplikšanai ar ienākuma nodokli Norvēģijā. Par minēto ienākumu Valsts ieņēmumu dienestā ir jāsniedz gada ienākumu deklarācija, bet minētajam ienākumam iedzīvotāju ienākuma nodoklis Latvijā netiek piemērots.

Tādējādi ārzemēs strādājošie Latvijas rezidenti iesniedz deklarāciju Latvijas Valsts ieņēmumu dienestā, izņemot tās personas, kuras Eiropas Savienības dalībvalstī guvušas algota darba ienākumu, kuram piemērots attiecīgās dalībvalsts ienākuma nodoklis.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU