E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17278
Lasīšanai: 7 minūtes
1
4
1
4

Kā rīkoties, lai mantojums paliktu bērniem, nevis laulātajam

J
jautā:
16. jūnijā, 2019
Dina

Labdien! Esmu apprecējusies otro reizi. Kopīgu bērnu nav. Manā īpašumā ir divi dzīvokļi, kuri iegūti pirms laulībām. Kā man būtu jārīkojas, lai manas nāves gadījumā dzīvokļi paliktu manām meitām un uz tiem nevarētu pretendēt mans vīrs? Vai tos savlaicīgi uzdāvināt meitām? Vai varbūt pārdot dzīvokļus viņām vai arī slēgt uztura līgumus? Kurā gadījumā ir jāmaksā mazāka valsts nodeva? Paldies!

A
atbild:
25. jūlijā, 2019
Latvijas notārs
Agita Macijevska, zvērināta notāre

Lai Jūsu nāves gadījumā īpašuma tiesību jautājums attiecībā uz dzīvokļiem būtu sakārtots, Jums būtu jāizvēlas piemērotākais darījuma veids, kas pilnībā atbilstu Jūsu vēlmēm. Sīkāk par to, kādas ir iespējas. Vispirms par darījumiem, uz kuru pamata notiek īpašuma tiesību maiņa jau Jūsu dzīves laikā, proti tie ir: dāvinājums, pirkums un uztura līgums. Nedaudz sīkāk par katru.

Dāvinājums ir tiesisks darījums, ar kuru kāds aiz devības piešķir otram bez atlīdzības kādu mantisku vērtību. Jūsu gadījumā Jūs uzdāvināt savām meitām katrai dzīvokli un viņas kļūst par īpašniecēm jau Jūsu dzīves laikā. Tomēr jāņem vērā: ja dāvinājums ir izdarīts tādā apmērā, ka dāvinātāja neatņemamās daļas tiesīgajam (Jūsu gadījumā tas ir laulātais) neatliek pat viņa neatņemamā daļa, tad pastāv iespēja, ka viņš varētu izmantot savas prasījuma tiesības un pēc Jūsu nāves prasīt no Jūsu meitām, lai viņas izdod šo daļu naudā. Neatņemamā daļa ir puse no tās mantojuma daļas vērtības, kādu neatņemamās daļas tiesīgais manto pēc likuma.

Saskaņā ar Noteikumiem par valsts nodevu par īpašuma tiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā valsts nodeva par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā par katru nekustamo īpašumu uz dāvinājuma līguma pamata bērniem ir 0,5% apmērā no nekustamā īpašuma vērtības. Papildus ir jārēķinās ar notāra un citām izmaksām.

Pirkuma līgums ir darījums, ar ko viena puse apsola otrai par norunātas naudas summas samaksu atdot zināmu lietu vai tiesību. Atšķirībā no dāvinājuma līguma pirkuma sastāvdaļa ir pirkuma maksa. Tātad, ja tiek slēgts pirkuma līgums, tad pircēja pienākums ir samaksāt pārdevējam reālu pirkuma maksu. Aiz pirkuma līguma nedrīkst slēpties dāvinājuma līgums un otrādi, pretējā gadījumā darījums var tikt atzīts par spēkā neesošu. Slēdzot pirkuma līgumu, nav jāievēro neatņemamās daļas tiesīgā (laulātā) tiesības uz neatņemamo daļu.

Zemes īpašuma vai zemes un būvju īpašuma, vai būvju īpašuma, kura sastāvā ietilpst dzīvojamā māja (arī ar to funkcionāli saistītās ēkas un būves), atsavināšana uz līguma pamata bērniem ir 0,5% apmērā no nekustamā īpašuma vērtības. Papildus ir jārēķinās ar notāra un citām izmaksām.

Uztura līgums – ar to viena puse nodod kādu mantisku vērtību, par ko otra puse tai dod uzturu, kamēr uztura ņēmējs dzīvo, ja vien par šā pienākuma ilgumu nav norunāts citādi. Tātad Jūs nododat savām meitām dzīvokļus, par ko viņām ir pienākums Jums dot uzturu. Ir jāpastāv reālam uztura došanas faktam. Ar uztura došanu saprot ēdienu, mitekli, apģērbu un kopšanu. Slēdzot uztura līgumu, nav jāievēro neatņemamās daļas tiesīgo (laulātā) tiesības uz neatņemamo daļu.

Aprēķinot valsts nodevu, par nekustamā īpašuma vērtību uzskatāms augstākais no šādiem novērtējumiem: beztermiņa vai mūžīga maksājuma vērtība, ja slēgts uztura līgums. Ja nekustamo īpašumu atsavina pret pienākumiem, tad pienākuma vērtība atbilst ienākumiem, kas pielīdzināti Ministru kabineta noteiktajam trūcīgas personas ienākumu līmenim, ja attiecīgās republikas pilsētas vai novada pašvaldības institūcija nav informējusi zemesgrāmatu nodaļu par lielāku pienākuma vērtību. Republikas pilsētas vai novada pašvaldības institūcijas noteiktā pienākumu vērtība ir spēkā līdz dienai, kad zemesgrāmatu nodaļa saņēmusi informāciju par republikas pilsētas vai novada pašvaldības institūcijas noteiktās pienākuma vērtības izmaiņām.

Beztermiņa vai mūžīgu maksājumu vērtību, kā arī tādu maksājumu vērtību, kuru ilgums ir atkarīgs no nejauša gadījuma, nosaka, gada pienākumu vērtības summu reizinot ar 10. Papildus ir jārēķinās ar notāra un citām izmaksām.

Pieņemot, ka citas mantas, izņemot dzīvokļus, Jums nav, lai Jūsu nāves gadījumā laulātais nevarētu pretendēt uz dzīvokļiem, ir iespējams rakstiski noslēgt mantotāja atteikšanās līgumu ar Jūsu laulāto. Ar mantotāja atteikšanās līgumu viņš atsakās no mantošanas tiesības, kas viņam būtu piederējusi pēc Jūsu nāves. Jūs tajā pašā laikā līdz mantojuma atklāšanās brīdim (Jūsu nāves dienai) bez jebkādiem aprobežojumiem brīvi turpināt rīkoties ar savu mantu, arī slēgt pirkuma, dāvinājuma un uztura līgumus, sastādīt testamentus u. c. Atsakoties no savas mantošanas tiesības, Jūsu laulātais atsakās arī no savas neatņemamās daļas un viņa mantošanas tiesība izbeidzas pilnībā. Tas nozīmē, ka pēc Jūsu nāves laulātajam nav un nebūs nekādu tiesību uz Jūsu mantojumu, viņš nevarēs pretendēt uz dzīvokļiem, vienīgās mantinieces būs Jūsu meitas.

Ja Jūs nenoformējat darījumu ar meitām savas dzīves laikā, ieteiktu sastādīt rīkojumu nāves gadījumam – testamentu –, nosakot, kurai meitai kuru dzīvokli novēlat, jo pretējā gadījumā viņas abus dzīvokļus mantos uz pusēm (pieņemot, ka ir noslēgts mantotāja atteikšanās līgums ar vīru).

Valsts nodevu par nekustamā īpašuma tiesību nostiprināšanu mantiniekiem uz notāra izsniegtas mantojuma apliecības pamata nosaka šādā apmērā, ja mantotā nekustamā īpašuma vērtība pārsniedz 10 minimālās mēnešalgas: lietās par apstiprināšanu mantojuma tiesībās laulātajam un kopā ar mantojuma atstājēju dzīvojušajiem pirmās, otrās un trešās šķiras mantiniekiem – 0,25% no mantotā nekustamā īpašuma vērtības; pārējiem pirmās un otrās šķiras mantiniekiem – 0,5% no mantotā nekustamā īpašuma vērtības. Lietās par testamenta vai mantojuma līguma stāšanos likumīgā spēkā laulātajam un pirmās, otrās un trešās šķiras mantiniekiem – 0,125% no mantotā nekustamā īpašuma vērtības. Papildus ir jārēķinās ar notāra un citām izmaksām.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 131 jautājumu. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU