E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16927
Lasīšanai: 3 minūtes
1
9
1
9

Ieturējumu apmērs no darba samaksas

J
jautā:
07. maijā, 2019
Dana

Labdien! Man ir piedziņas lieta pie ZTI. Man arī ir 2 nepilngadīgi bērni, kuri ir reģistrēti EDS. Katru mēnesi es uz rokas saņemu algu 750 eiro. Kāda summa, pēc jūsu aprēķina, man paliek pēc likuma, ko nedrīkst atvilkt tiesu izpildītājs? Paldies!

A
atbild:
10. jūnijā, 2019

Ieturējumu apmērs no darba algas tiek noteikts saskaņā ar Civilprocesa likuma 594. panta normām. Ieturējumu apmērs ir atkarīgs no parādsaistību veida.

Civilprocesa likums nosaka, ka no parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem ieturējumus pēc izpildu dokumentiem izdara līdz piedzenamā parāda dzēšanai:

  • uzturlīdzekļu piedziņas lietās nepilngadīgu bērnu uzturam vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas labā – saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā;
  • piedzenot uzturlīdzekļus, zaudējumus vai kompensāciju sakarā ar personisku aizskārumu, kura rezultātā radies sakropļojums vai cits veselības bojājums vai iestājusies personas nāve, vai kompensāciju par kaitējumu, kas radīts ar noziedzīgu nodarījumu, kā arī izpildot administratīvo pārkāpumu lietās pieņemtos nolēmumus, – 50 procentus, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā;
  • 3) pārējos piedziņu veidos, ja likumā nav noteikts citādi, – 30 procentus, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus minimālās mēneša darba algas apmērā un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā.

(2) Ja piedziņa uz darba samaksu tiek vērsta pēc vairākiem izpildu dokumentiem, darbiniekam katrā gadījumā jāsaglabā darba samaksa un tai pielīdzinātie maksājumi 50 procentu apmērā, bet ne mazāk kā minimālās mēneša darba algas apmērā un uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā, izņemot šā panta pirmās daļas 1. un 2. punktā noteikto gadījumu.

Piemēram, ja Jums veic ieturējumus saskaņā ar Civilprocesa likuma 594. panta pirmās daļas 3. punktu, par parāda piedziņas aprēķinu atbildīgs ir darba devējs. Piedziņa tiek piemērota darba samaksas neto summai, tātad pēc nodokļu ieturējumiem. Tas nozīmē, ka 30% tiek aprēķināti no Jūsu norādītās summas 750 eiro, proti, 225 eiro.

Tātad vajadzētu būt, ka Jums tiek saglabāti 430 eiro kā minimālās algas apmērs, 64,03 eiro kā valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts uz katru nepilngadīgo, kas kopā veido 128,06 eiro.

  • 430,00 + 128,06 = 558,06;
  • 750 – 558,06 = 191,94.

Tādējādi Jums ir saglabājami 558,06 eiro un ieturēt var 191,94 eiro.

Labs saturs
9
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 13 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU