Sveicināti! Sakiet, lūdzu, ja vecākiem pārtrauktas/atņemtas aizgādības tiesības (vai vienam no vecākiem), vai ir saskarsmes tiesības? Kā arī, ja bērnu adoptē, vai bērnam ir tiesības uz saskarsmi ar īstajiem vecākiem? Kuri likuma panti to nosaka?
Atbilstoši Civillikuma 181. pantam bērnam ir tiesības uzturēt personiskas attiecības un tiešus kontaktus ar jebkuru no vecākiem (saskarsmes tiesība). Minētā tiesību norma paredz arī katra vecāka pienākumu un tiesības uzturēt personiskas attiecības un tiešus kontaktus ar bērnu. Saskarsmes tiesība ir aizsargāta ar cilvēktiesībām, proti, tiesībām uz ģimenes dzīvi.
Saskarsmes tiesības netiek izbeigtas pat tad, ja bērns tiek nodots ārpusģimenes aprūpē. Tādā gadījumā ieceltajam aizbildnim, audžuģimenei vai bērnu aprūpes iestādei ir jāveicina vecāka un bērna saskarsme.
Civillikuma 182. pants paredz, ka saskarsmes tiesību ierobežojumus un pat pilnīgu saskarsmes liegumu var noteikt:
Vecāka un bērna saskarsmes tiesības tiek neatgriezeniski izbeigtas no brīža, kad bērnu adoptē cita persona. Atbilstoši Civillikuma 198. pantā noteiktajam, ja bērnu adoptējusi trešā persona, vecāku aizgādība izbeidzas. Tas nozīmē, ka līdz ar adopciju bērnam izbeidzas radniecības attiecības ar bioloģiskajiem vecākiem un ar tām saistītās savstarpējās personiskās un mantiskās tiesības un pienākumi.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!