E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16471
Lasīšanai: 3 minūtes
1
6
1
6

Miris darbinieks – kādas summas jāizmaksā

J
jautā:
05. martā, 2019
Gunta

Labdien! Ja darbinieks nostrādājis pusmēnesi un miris, vai darba devējam ir pienākums izmaksāt tuviniekiem darbinieka nopelnīto algu? Vai darba devējam būtu arī jāizmaksā kompensācija par neizmantoto atvaļinājumu? Vai tuvinieki no VID var saņemt nomirušā tuvinieka iepriekšējā gadā pārmaksātā IIN atmaksu?

A
atbild:
22. martā, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls

Jā, jāizmaksā gan darba alga, gan neizmantotā aprēķina kompensācija. Darba devējam visas summas, kas būtu šim darbiniekam izmaksājamas, ir jāieskaita darbinieka bankas kontā.

To pamato Eiropas Savienības Tiesas (EST) 2014. gada 12. jūnija spriedums lietā “C-118/13 Bollacke “Darbinieka nāve neizslēdz tā tiesības uz apmaksātu atvaļinājumu””. EST konstatēja, ka, izbeidzoties darba tiesiskajām attiecībām, darbiniekam ir tiesības uz finansiālu atlīdzību par neizmantoto atvaļinājumu, pat ja tam visu vai daļu references laikaposmu bijusi pārejoša darbnespēja. Tālāk EST analizēja, vai fakts, ka darba tiesisko attiecību izbeigšanās pamats ir darbinieka nāve, var liegt tiesībām uz ikgadēju apmaksātu atvaļinājumu pāriet tiesībās uz finansiālu atlīdzību.

EST norādīja, ka Direktīvas 2003/88 7. panta 2. punktā ir paredzēti tikai divi nosacījumi – darba attiecību izbeigšanās un neizmantots ikgadējais atvaļinājums. Savukārt finansiālā atlīdzība par neizmantotu atvaļinājumu darbinieka nāves gadījumā nodrošina šo tiesību lietderīgo iedarbību. Tieši tāpēc ikgadējā atvaļinājuma atlīdzināšanas pienākums nevar beigties ar darbinieka nāvi, pretējā gadījumā “kāds nejaušs notikums, kuru nevar ietekmēt nedz darba ņēmējs, nedz darba devējs, ar atpakaļejošu spēku radītu pilnīgi plašu tiesību uz ikgadēju apmaksātu atvaļinājumu, kuras ir paredzētas Direktīvā 2003/88/EK, zudumu” (Bollacke.docx).

Ja deklarācijas iesniedzējs ir nomiris, pirms saņēmis nodokļu atmaksu, tā netiek atmaksāta uz mirušās personas konta numuru. Nodokļa atmaksu var saņemt mirušās personas oficiāli ieceltais mantinieks, kuram mantojuma masā ir iekļauta šī nodokļu pārmaksa un mantojuma apliecībā ir ierakstīta konkrētā nodokļa summa, kuru mantinieks ir mantojis. Mantiniekam ir jāiesniedz VID iesniegums un jāpievieno mantojuma apliecība.

Savukārt, ja deklarācijā ir iekļauti mirušā ģimenes locekļa attaisnotie izdevumi, atmaksa tiek veikta deklarācijas iesniedzējam.

Labs saturs
6
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 237 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU