Laulāto kopīgas dzīvokļa iegādes mantiskie aspekti

J
jautā:
01. martā, 2019
Marina

Sveiki! Vīrs ar sievu plāno nopirkt dzīvokli jaunceltnē pa tiešo no attīstītāja. Pirkšanas līgumā ar attīstītāju būs norādīts gan vīrs, gan sieva (kopā ir Pircējs), par dzīvokli abi maksās no saviem kontiem, bet proporcijas būs dažādas. Kā pēc tam notiks dzīvokļa noformēšana? Īpašnieks var būt tikai viens, vai arī var ierakstīt divus cilvēkus? Vai tas būs risks sievai, ja dzīvoklis būs noformēts tikai uz vienu cilvēku, uz vīru? Paldies!

A
atbild:
20. martā, 2019
ZAB "Kalniņa, Lapsa un partneri"
Jānis Lapsa, zvērināts advokāts

Būtu jāredz līgums un jāsaprot, kas ir pircējs – viens laulātais vai abi – un cik lielu domājamo daļu katrs pērk, t.i., vai būs vairāki īpašnieki ierakstīti zemesgrāmatā. Un tikai tad pakārtots jautājums ir par maksājumu veikšanu, jo to var darīt arī trešā persona.

Ja īpašums ierakstīts zemesgrāmatā uz viena laulātā vārda, pastāv riski otram laulātajam. Te jāskatās, kāds ir laulāto mantisko attiecību veids, un vislabāk to var noskaidrot konsultācijā pie advokāta.