Darbināt automašīnas motoru vēl nenozīmē vadīt transportlīdzekli

J
jautā:
05. februārī, 2019
Dace

Vai alkohola reibumā drīkstu sēdēt savā auto pie stūres, ja tā nav iedarbināta vai ja ir iedarbināta, nekur nebraucot?

A
atbild:
25. februārī, 2019
Linda Balode
LV portāls

Ceļu satiksmes likuma 28. pants aizliedz vadīt transportlīdzekli, ja:

  • transportlīdzekļa vadītājam, kuram mehānisko transportlīdzekļu vadīšanas stāžs ir lielāks par diviem gadiem, alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 0,5 promiles;
  • transportlīdzekļa vadītājam, kuram mehānisko transportlīdzekļu vadīšanas stāžs nepārsniedz divus gadus, alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 0,2 promiles;
  • transportlīdzekļa vadītājam, kas vada D1, D, D1E, DE, TRAM un TROL kategorijai atbilstošus transportlīdzekļus, alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 0,2 promiles;
  • mopēda vai velosipēda vadītājam alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 0,5 promiles.

Tas nozīmē, ka sēdēšana, sildīšanās vai mūzikas klausīšanās mašīnā, darbinot vai nedarbinot tās motoru un nepārvietojoties, vēl nenozīmē transportlīdzekļa vadīšanu.

Vienlaikus transportlīdzekļa vadītājam jāņem vērā, kur atrodas viņa spēkrats. Proti, Ceļu satiksmes noteikumu 142.2. punkts paredz, ka dzīvojamā zonā ir aizliegts stāvēt transportlīdzekļiem ar iedarbinātu motoru ilgāk par piecām minūtēm. Tāpat tas attiecas uz 852. papildzīmi “Izslēgt motoru”, kas norāda, ka stāvvietā aizliegts stāvēt ar ieslēgtu motoru.

Lai izvairītos no domstarpībām, Valsts policija aicina labāk pie stūres nesēsties reibumā pat gadījumos, kad netiks braukts ar konkrēto transportlīdzekli.