TĒMA: Finanses

Tiesību akti nosaka, kad banka ziņo VID par klienta naudu

J
jautā:
02. februārī, 2019
Janis

Ja es pārskaitu 10 000 EUR vai vairāk no sava bankas konta ārzemēs uz savu kontu Latvijā (kā uzkrājumu EUR), vai VID neizdomās to aplikt ar nodokli vai pieprasīt tā izcelsmi?

A
atbild:
11. februārī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Tiesību akti neaizliedz cilvēkam rīkoties ar savu legāli nopelnīto naudu, kā viņam nepieciešams un ērtāk.

Nodokļu nomaksas uzraudzībai likumā “Par nodokļiem un nodevām” bankām un maksājumu pakalpojumu sniedzējiem noteikts pienākums reizi gadā sniegt Valsts ieņēmumu dienestam (VID) informāciju par naudas apgrozījumu klienta kontos, ja tas pārsniedz 15 000 eiro gadā.

VID pastāvīgi veic fizisko personu riska analīzi, lai varētu identificēt tās fiziskās personas, kuras gūst nedeklarētus ienākumus, no kuriem netiek nomaksāti nodokļi, “aplokšņu algas” risku, kā arī iespējamu nereģistrētās saimnieciskās darbības risku.

Klienti bankās ir aizpildījuši anketas par saviem ienākumiem. Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likums bankām nosaka pienākumu pievērst uzmanību šaubīgiem un aizdomīgiem klientu darījumiem.

Ja nauda ir legāla, pat ja kredītiestādei vai nodokļu administrācijai kādā situācijā rodas jautājumi, droši vien nebūtu grūtību par to sniegt paskaidrojošu informāciju.