Bezdarbnieka pabalstu ar atpakaļejošu datumu nepiešķir

J
jautā:
13. janvārī, 2019
Miks

Labdien! Darba attiecības pēc vairāku gadu strādāšanas pārtraucu 2018. gada vidū. Tā kā man bija izveidojušies pašam savi naudas iekrājumi, bezdarbnieka statusu un bezdarbnieka pabalstu nepieprasīju. Diemžēl ar jauna darba meklējumiem neveicas, kā bija cerēts, arī visi iekrātie naudas līdzekļi ir iztērēti, kas arī apgrūtina darba meklējumus. Jautājums – normatīvajos aktos nevaru atrast likuma normu, ar kuru brīdi tiek piešķirts bezdarbnieka statuss. Tā kā nestrādāju vairāk kā pusgadu, ja šādu statusu man piešķir ar, piemēram, šodienu, pabalsts man nepienākas, jo obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam Latvijas Republikā pēdējo 16 mēnešu periodā par mani ir veiktas mazāk nekā 12 mēnešus. Kurš likums, likuma norma nosaka brīdi, ar kuru šo statusu var man piešķirt, un vai to var piešķirt ar atpakaļejošu datumu (un kā iemaksu periodu attiecīgi skatīt periodu tieši pirms darba pārtraukšanas, kad tas bija atbilstošs)? Vai tomēr likumdevējs ir paredzējis situāciju, ka pabalsts vairs vispār nepienākas tikai tāpēc, ka sākotnēji nevēlējos dzīvot uz valsts rēķina?

A
atbild:
18. janvārī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likuma “Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam” 13. pants (Pabalstu piešķiršanas un izmaksas kārtība) nosaka: bezdarbnieka pabalstu piešķir no dienas, kad bezdarbnieks iesniedzis iesniegumu par bezdarbnieka pabalsta piešķiršanu. To piešķir personai, kas kļuvusi par bezdarbnieku pēc darba vai dienesta attiecību izbeigšanas uz pašas uzteikuma pamata vai sakarā ar pārkāpumu, – no dienas, kad bezdarbnieks iesniedzis iesniegumu par bezdarbnieka pabalsta piešķiršanu, bet ne agrāk kā divus mēnešus pēc bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Likums neparedz piešķirt bezdarbnieka pabalstu ar atpakaļejošu datumu.